Důchody jen pro vyvolené? Vláda opět začala plánovat

Odchod do penze v 65 letech po roce 2030 - to je momentální stav platný pro Českou republiku. Ministryně financí Alena Schillerová chce ale hranici posunout. Jejím cílem je zvýšení množství peněz v důchodovém systému. Pokud by návrh prošel, tak by mladší ročníky do penze odcházely výrazně později.

Přidejte svůj názor 58 komentářů

Důchodce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Každých pět let úřady připravují demografické výzkumy, na jejichž základě vláda rozhoduje o věkovou hranici pro odchod do důchodu. S rostoucí délkou života by tedy měla úměrně vzrůst i tato čísla. Celá myšlenka je založena na tom, že by lidé měli v penzi strávit přibližně čtvrtinu svého života, je tedy nutné mít v systému dostatek peněz na čerpání penze.

Letošní zpráva o stavu důchodového systému obsahuje kromě doporučení zmiňovanou hranici zvýšit i porovnání těchto hodnot se zbytkem světa. Česká republika ve srovnání se členskými státy EU nijak nevyniká. Nejčastější hranicí je právě věk 65 let. V následujících letech se chystá navýšit čísla za stejným účelem i několik dalších států, jako je sousední Německo, Francie, nebo Velká Británie.

Momentálně má nastavenou nejnižší věkovou hranici pro odchod do důchodu Austrálie - 57 let, nicméně do roku 2025 by mělo toto číslo stoupnout až na 60 let. Naopak ve Švédsku, Dánsku, nebo Řecku se chodí do důchodu až v 67 letech. Rozdílné věkové hranice pro ženy a muže, které jsou doposud v některých zemích nastaveny, by v budoucnu měly být sjednoceny.

Průměrná výše důchodů se genderově liší. V porovnání s ženami měli muži podle statistiky MPSV ke konci roku o 17,6 % vyšší průměrný samostatně vyplácený důchod. Jedná se v přepočtu o 2 a půl tisíce korun. Průměrná výše starobního důchodu roste rychleji ženám než mužům, ale rozdíl se během předešlých pěti let snížil jen minimálně.

Průměrná délka pracovního života v roce 2017 byla v v Evropské unii podle Eurostatu 36 let (pro patnáctiletého člověka). Stejně tak tomu bylo v České republice. Od roku 2000 vzrostl tento průměr EU o 3 roky. Nejdéle v práci stráví Islanďané, kteří pracují 47 let, naopak lidé žijící v Turecku pracují pouze 29 let.

Delší doba vzdělávání, rozvoj zdravotnictví a změny hodnot vedou ke "stárnutí" populace. Všechny tyto fakty vedou ke stagnaci porodnosti a k prodlužující se délce života. V Evropě je zaznamenán nárůst počtu lidí ve věku od 65 let. Naopak dětí ve věku do 14 let je čím dál méně. Podle Eurostatu bude tento vzorec pokračovat i v budoucnu.

Loading...
Vstupte do diskuze (58)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hazardujete s našimi důchody! Maláčová si u Jílkové mazala Skopečka na…

14.09.2019 13:20 Aktualizováno Stát vydá v příštím roce na důchody přesně 509 miliard korun. I tak je ale pro řadu seniorů,…

Zeman schvaluje růst důchodů a minimální mzdy. Vadí mu dávky pro …

12.09.2019 15:31 Prezident Miloš Zeman podporuje navýšení penzí a minimální mzdy. Naopak nesouhlasí s plánovaným…

Důchodci živoří? Proč penze neporostou víc?

12.09.2019 14:16 Aktualizováno Poslaneckou sněmovnou ve středu prošel návrh, podle kterého mají dostat senioři od příštího roku…

Rozhodnuto. Důchody se v průměru zvýší o 900 korun, starší senioři bonus…

11.09.2019 16:14 Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně, tedy nad zákonnou valorizaci. Rozhodla o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama