Důchody v Česku? Stát za ně dá víc než Německo

Česko nemá ve srovnání s vyspělými evropskými státy výrazně nižší výdaje na penze. Jejich podíl na hrubém domácím produktu (HDP) je při zohlednění stárnutí obyvatel, danění důchodů v některých zemích či poměru důchodu ke mzdě průměrný a je dokonce vyšší než v Německu či Dánsku. V nové studii to spočítala Národní rozpočtová rada. Nevidí tak velký prostor pro další navyšování veřejných výdajů na důchody.

Důchdoci, ilustrační fotografie

Studie při srovnání nesrovnávala jen podíl hrubých výdajů na HDP, ale brala v potaz danění penzí v dané zemi, poměr seniorů a lidí od 15 do 64 let, skutečný věk nástupu na odpočinek, náhradový poměr důchodu a podíl náhrad pracovníkům na HDP, tedy výdělků.

"Mezinárodní komparace hrubých výdajů na penze je zavádějící, a není tak možné z ní usuzovat na podfinancovanost penzijního systému v České republice," uvedli autoři.

Vycházeli mimo jiné z údajů Eurostatu. Hrubé výdaje na důchody v roce 2017 činily v Česku 6,8 procenta HDP a v EU to bylo v průměru 9,2 procenta. Německo do penzí dalo 8,5 procenta HDP, Švédsko 7,3 procenta. Po odpočítání daní, stárnutí a dalších faktorů podle rady ale německé výdaje klesly pod šest procent HDP, švédské pod čtyři procenta.

"Některé země, které vykazovaly oproti České republice vyšší hrubé výdaje na penze, dokonce po očištění vykazují nižší podíl výdajů než Česká republika - například Švédsko, Dánsko, Německo či Velká Británie," uvedla rada. Prostor pro výrazné navyšování podílu výdajů na penze na HDP tak v Česku nevidí.

Vliv na důchodové výdaje mělo hlavně zdanění penzí a složení obyvatel. Z důchodů se daně a pojistné neplatí v pěti zemích EU, mezi nimiž je Česko. V ostatních státech se důchod daní, v deseti zemích se pak hradí i zákonné pojistné. Česko je také zatím mladší než původní členské země. Podle demografů bude ale česká společnost stárnout rychleji.

Jako příklad zemí s výrazně vyšším podílem důchodových výdajů na HDP podle studie často slouží Francie, Portugalsko, Rakousko a Itálie. Důvodem odstupu je ale právě jejich zdanění penzí, starší populace a vyšší podíl náhrad pracovníkům. Při očištění klesne rozdíl mezi jejich průměrným podílem výdajů na HDP a podílem ČR na polovinu. Sníží se z 5,2 na 2,6 procentního bodu, uvedli autoři.

Vedle danění, složení obyvatel a podílu náhrad pracovníkům na HDP posuzovala rada i skutečný věk nástupu do penze a hrubý náhradový poměr, tedy podíl hrubé penze k hrubé mzdě před odchodem na odpočinek. Jejich vliv na výši výdajů nebyl tak významný.

Experti poukazují na to, že český důchodový systém není beze změn udržitelný. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) představila minulý pátek po jednání důchodové komise své návrhy důchodové reformy. U dvou ze tří modelů se výdaje zvedají. Šéfka resortu práce argumentovala už dřív mimo jiné tím, že Česko posílá do penzí mnohem nižší podíl HDP než jiné státy EU, má tedy prostor pro navyšování.

Někteří opoziční politici či Hospodářská komora návrhy Maláčové kritizovali. Podle nich nejde o skutečnou reformu, ale jen o změnu parametrů. Stále totiž není jasné, kde se na úpravy a budoucí penze vezmou peníze.

O důchodech by měly jednat v úterý koaliční strany. Vládní ANO a ČSSD shodné představy o reformě nemají. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) uvedla, že na plán ministryně práce by bylo potřeba dalších 300 miliard korun z daní. Jejich zvyšování odmítla. Podle Maláčové se bez reformy daní reforma penzí neobejde.

Duka se kvůli kontroverzním hrám obrátí na Ústavní soud

22.06.2021 13:11 Kardinál Dominik Duka a jeho právník Ronald Němec podají ústavní stížnost proti rozhodnutí soudů,…

Příjemci některých dávek musí od července opět dokládat úřadu práce příjmy

16.06.2021 11:52 Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči,…

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

15.06.2021 17:19 V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší…

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

V 1. čtvrtletí si na penzi spořilo 4,42 milionu lidí, letos jich přibylo…

26.05.2021 10:19 Ve třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního čtvrtletí 2021 na penzi spořilo 4,420…

Maláčová chce zvýšit důchody až o 300 korun nad valorizaci

23.05.2021 13:17 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhne zvýšení důchodů o 200 až 300 korun…

Související:

Právě se děje