Jurečka plánuje kvůli cenám energií vyšší dávky na bydlení, i pro podnájmy

Pravidla pro výpočet a přidělení příspěvku na bydlení by se měla kvůli zdražování energií pro příští rok ještě upravit. Takzvané normativní náklady na bydlení, z nichž se dávka vypočítává, by se mohly pro rok 2022 výrazněji zvýšit.

Na příspěvek by mohli nově dosáhnout také lidé v podnájmu. ČTK to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Při stanovení normativů chce vycházet z doporučení expertů. Jak vysoké by normativní náklady a pak i dávky mohly být, bude záležet na dohodě ministrů a možnostech rozpočtu.

O zmírnění dopadů růstu cen energií jedná skupina ministrů financí, práce, průmyslu a životního prostředí. Po úterním jednání Jurečka uvedl, že se "masivní podpora" musí spustit v lednu, rozšíří se parametry příspěvku na bydlení a dávek mimořádné okamžité pomoci (MOP). Vláda chce návrhy řešení projednat a představit 29. prosince.

"Očekávám, že vstoupíme ještě do legislativní úpravy z hlediska jednak zvýšení současných možných normativů v nařízení vlády, ale potom i z hlediska úpravy zákonných mantinelů. Budu chtít udělat úpravu parametrů pro příspěvek na bydlení nejenom z hlediska výše, ale i z hlediska rozšíření množiny možných příjemců, například právě na skupinu lidí v podnájemním bydlení," řekl ČTK Jurečka.

Normativní náklady pro výpočet dávek na bydlení stanovuje na každý rok vláda podle vývoje cen za dané období. Částky na příští rok schválil ještě Babišův kabinet. Proti letošku je zvedl o 2,2 až 2,8 procenta podle bytu, velikosti bydliště a počtu osob v rodině. Ke zmírnění dopadů zdražování energií pak navrhl ještě v novele zákona další navýšení normativů zhruba o 800 až 2150 korun podle velikosti domácnosti. Upravenou novelu se změnami pravidel by Sněmovna mohla podle Jurečky projednávat ve zkráceném řízení či ve stavu legislativní nouze. Ministr uvedl, že při úpravě normativů chce vycházet ze zjištění a doporučení expertů.

Situace lidí postižených energetickou krizí je vážná, dnes jsem měl několik jednání i s kolegy z vlády. Konkrétní pomoc představíme na vládě 29.12. - Klíčová je rychlá pomoc- Masivní podporu musíme spustit v lednu- Rozšíříme parametry pomoci v rámci příspěvku na bydlení a MOP pic.twitter.com/sfe5pDN05c

— Marian Jurečka (@MJureka) December 21, 2021

Na příspěvek na bydlení mají nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka by měla odpovídat rozdílu mezi normativem a 0,3 či 0,35násobkem příjmu. Podle analýzy institutu IDEA a agentury PAQ Research měla v říjnu víc než polovina domácností s nárokem na příspěvek vyšší výdaje než normativ, jejich dávka tak byla nižší a pomohla jen částečně. Výzkumníci proto doporučují normativní náklady pro výpočet podpory zvednout pro malé domácnosti minimálně o 800 korun a pro větší o 850 korun. V prostřední variantě by je navýšili pro malé domácnosti o 1300 a pro větší o 1400 korun. Podle maximálního návrhu by normativy pro jednočlennou domácnost měly vzrůst o 2500 korun, pro dvoučlennou o 2000 korun a pro početnější o 1400 korun. Podle expertů by na příspěvky na bydlení měli mít nárok i lidé v podnájmu či s hypotékou.

Jak by se mohly normativy a s nimi i dávky upravit, nechtěl Jurečka zatím upřesnit. Výsledek bude záležet na dohodě ministrů a na možnostech rozpočtu. Podle šéfa resortu práce zacílená pomoc vyjde stát ale výrazně levněji než plošná opatření jako odpuštění DPH a kompenzace všem domácnostem. "Když jdeme cestou poměrně adresného řešení (příspěvku na bydlení), tak státu ušetříme minimálně přes 20 miliard. Toto řešení bude stát jednotky miliard," uvedl Jurečka.

Související

Ministerstvo práce

Příspěvek na péči dozná v roce 2024 změn. Ministerstvo představilo návrh

Do léta mají být příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Částka má poté výrazně vzrůst ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku zřejmě dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím návrh, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Více souvisejících

Sociální dávky Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy