Kdy nebude na důchody? Ekonomka nastínila nelichotivou budoucnost Česka

Česko stojí nachází na prahu důchodové krize. Pokud z ní nenajde východisko, bude podle expertů nutné všem snížit penze. A u některých půjde až o tisíce korun.

Důchdoci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ve světle plánů ministerstva práce a důchodové komise si snižování penzí nikdo nedokáže představit. Naopak, v posledních letech vláda seniorům přidávala, a trojice představených reforem slibuje navýšení základního solidárního důchodu na zhruba dvojnásobek.

Je to ale skutečně reálné? Česká politická garnitura se v odpovědi na tuto otázku poměrně silně tříští. Zatímco podle autorů reforem ano, podle opozice a ministerstva financí ne. Česko by totiž kvůli reformám muselo zvýšit daně. A to markantně.

Ekonomové totiž soustavně varují před rokem 2030, kdy do důchodů odejde takzvaná generace Husákových dětí. Populační vlna, která se zvedla na počátku 70. let, totiž představuje silnou ekonomickou entitu, která bude státní kase chybět.

To si ale Babiš nepřipouští a tvrzení expertů naopak smetl ze stolu.  "Co ekonomové vědí o tom, co bude v roce 2030?" uvedl v televizi Prima. Jak se ale ukazuje, ekonomové dokáží poměrně přesně spočítat, jaká bude v té době situace. Tedy v případě, že Česko stávající důchodový systém nezmění.

Varuje před tím například předsedkyně důchodové komise a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. "Úsporná varianta návrhu důchodové komise ukazuje, že pokud nebude nalezena shoda buď na reformě příjmů státního rozpočtu nebo snížení výdajů státního rozpočtu, tak za 10 let bude nutné snížit důchody plošně všem o 11 %," varuje, ekonomka na Twitteru. To by v případě seniorů s vyššími penzemi znamenalo měsíčně ztrátu až několika tisíc korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové zákony: Ošetřovné při uzavření škol 70 procent, některé sociální…

30.10.2020 15:04 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zaměstnancům za celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového…

Důchodci dostanou jednorázově 5000 korun, schválili poslanci

30.10.2020 13:30 Aktualizováno Všichni důchodci zřejmě dostanou jednorázový příspěvek 5000 korun. Sněmovna dnes vládní návrh…

Vybrané sociální dávky se budou vyplácet bez dokládání nároku, návrh…

29.10.2020 15:45 Příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě asi budou lidem vypláceny nejméně do konce roku…

Prodloužené ošetřovné bude 70 procent, Senát návrh schválil

29.10.2020 13:52 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zaměstnancům po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama