KOMENTÁŘ | Vláda podrazila mladou generaci. Místo důchodů ji posílá žebrat

KOMENTÁŘ - Nedodržela své slovo. Vláda Andreje Babiše zklamala, když vyhlašovala, že důchodová reforma je její prioritou. Zůstala však jen u slibů, což je pro současný kabinet přímo charakteristické. Ministryně financí Alena Schillerová totiž oznámila, že současný vládní tým ji už nestihne připravit. Její oznámení mohou mladí brát jako podraz.

Vláda mladé generaci vyslala jasný vzkaz: jestli budete mít nějakou penzi, je nám naprosto lhostejné, nejste pro nás nyní aktuální. Ano, lidé narozeni v osmdesátých a devadesátých letech jsou nejvíce ohroženou věkovou skupinou. Pokud se urychleně neprovede důchodová reforma, zůstanou v seniorském věku naprosto bez prostředků. A to je alarmující.

Strakova akademie si však vážnost problému zřejmě vůbec neuvědomuje. Vždyť premiér Andrej Babiš ještě letos v lednu na televizi Prima prohlásil, že neví, co to důchodová reforma je a tvrdil, že současný kabinet bude pravidelně navyšovat penze, aby rostly. Jenže tím se nic nevyřeší. Jednou prostředky dojdou a na další se prostě nedostane. Aby si tuto rovnici člověk uvědomil, nemusí být Albertem Einsteinem.

Byl to právě ministerský předseda, který v roce 2013, když s hnutím ANO vstupoval do vrcholné politiky, sebevědomě prohlašoval, že jeho tým pohne s důchodovou reformou. Později si ji vytyčil za hlavní cíl současného kabinetu, který ještě tvoří ČSSD a tichou podporu mu vyjadřuje KSČM. Jenže čas pokročil, přišla koronavirová krize a v ní zjištění, že hnutí ANO si v předvolebních preferencích nevede tak, jak by si boss přál.

Proto, i když ekonomika slábne, se představitelé státu rozhodli každému současnému seniorovi poslat k Vánocům jednorázový finanční bonus ve výši pěti tisíc korun. Šéf vlády tak sází na důchodce, od nichž předpokládá, že mu za prémii poděkují u uren při příštích sněmovních volbách. V době, kdy schodek státního rozpočtu na příští rok činí 320 miliard korun, jde o neuvážené rozhodnutí, které může být likvidační především pro dnešní třicátníky a mladší ročníky.

Vyplacení pětitisícové částky každému penzistovi totiž bude státní kasu stát přibližně 14,5 miliardy korun. Dobrý hospodář, který neví, co jej v koronavirové budoucnosti čeká, by se takto nezachoval. A neučinil by tak, když ví, že nezajistil důchodovou reformu pro stále aktivní generaci. Z jednání vlády je naprosto zřetelné, že ji na dalších lidech nezáleží a myslí krátkodobě, především sobecky.

Vždyť jde hlavně o volební preference, o čemž se národ už přesvědčil na sklonku léta, kdy Babiš odmítl doporučení některých epidemiologických expertů, aby se zavedla další série restrikčních opatření, neboť tvrdili, že koronavirus záhy silně zaútočí. Bál se, aby mu před krajskými a senátními volbami neklesla procenta, a proto nyní zbytečně umírají lidé a tisíce nemocných na covid-19 stonají. Když nezáleží na životech a zdraví, co je oproti tomu nějaká důchodová reforma?

Vyšší věkový odchod do penze by ulevil státní pokladně

Její současná podoba je podle expertů udržitelná maximálně na deset let. A to jsou někteří ještě velcí optimisté. Bohužel zavedením Komise pro spravedlivé důchody se nic nevyřešilo, žádná revoluce nenastala. Nebyla ani stanovena hranice k odchodu do penze, která je ale klíčová. Pokud by se i nadále odcházelo kolem 65 let do důchodu, v příštích čtyřech dekádách by docházelo k postupnému navyšováni deficitů důchodového systému až na 4 procenta HDP ročně. Roční výdaje na penze by tak byly při současných cenách zhruba o 225 miliard korun vyšší než příjmy. Navýšení odchodu na zasloužený odpočinek ve věku 67 let by státní pokladně dost ulevilo.

Je zarážející, že s důchodovou reformou se nic převratného nedělo ani po listopadové revoluci. Důchody tak byly nastaveny ještě za socialismu, od té doby se upravovalo snad jen, co se do důchodu počítá, jak dlouho by měl člověk pracovat a jak moc narozené děti ovlivní odchod do důchodu. Proto průběžnému systému hrozí, že příspěvků do něj bude stále méně, protože stát musí počítat s tím, že bude méně pracujících, kteří do něj odvedou méně než generace před nimi.

A co je hlavní, výdajů bude stále více, protože populace stárne. Rovněž je nutné si uvědomit, že senioři budou pobírat důchod déle, neboť se věk prodlužuje a současný systém je nastaven na vyplácení penze pro jednoho seniora na dvacet let. Při stále lepší medicíně i stylu života není vyloučené, že doba strávená v důchodu přesáhne i třicet let.

Česká republika by už konečně potřebovala vládu, která by vyřešila důchodovou reformu a neměla ji jen napsanou na papíře v prohlášení. Odkládání problému je totiž tikající bombou, které může smést několik generací po sobě. Opravdu není žádnou sci-fi, že ulice mohou být lemovány žebráky, kteří nemají důchod a stáří jim už nedovolí pracovat. Na případné apokalypse by měla zásluhu i vláda Andreje Babiše, která svůj čas ohledně reformy neskonale proflákala a rozházením pětitisícového bonusu nynějším seniorům dala mladým jasně najevo, že jim na jejich budoucnosti vůbec nezáleží. A koronavirová krize s tím nesouvisí.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář důchodci, senioři Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 52 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy