Kvůli důchodům bylo v televizi živo. Budeme mít vůbec nějaké?

Důchody se opět dostávají do popředí zájmu politiků kvůli reformě, kterou Česko podle odborníků zoufale potřebuje. Teď se mu sice ekonomicky daří, podle opozice to ale není udržitelný stav. Diskutovalo se o tom v České televizi.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Předseda ČSSD Jan Hamáček si v Otázkách Václava Moravce pochvaloval výsledky státního rozpočtu. Opozice je ale skeptická. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová i předseda STAN Vít Rakušan tvrdí, že vláda nemyslí na budoucnost. 

Hamáček ocenil, že Česko má stabilní rozpočet a je zemí, která nabízí prostor pro zahraniční investory. "Jsem přesvědčen, že rozpočet na letošní rok skončí nejhůře tak, jak je plánován," uvedl.

Pekarová Adamová ale tvrdí, že Česko bude mít v budoucnu problém. "Je pravdou, že rostou příjmy, ale mnohem rychlejším tempem rostou výdaje. To je trend, který bychom měli sledovat a který by nás měl znepokojovat," míní.

Dodala, že stát není schopen udržet ekonomiku ve stejné úrovni nebo se v době, kdy má rekordní ekonomické příjmy, držet zpátky a výdaje krotit. Vláda podle něj neumí šetřit na budoucnost a zadělává na problémy.

To se ukazuje i na systému penzí. Vláda pro vyrovnání rozpočtu využila také přebytek, který vygeneroval důchodový účet. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) přišla s návrhy, jak by důchodová opatření do budoucna mohla vypadat, ministryně financí Alena Schillerová to ale odmítá.

Hamáček poukázal na to, že v letech, kdy byly finance na penze v deficitu, se rozdíl ze státních peněz hradil, a k rozdělení účtu a státního rozpočtu důvod nevidí. "Ve chvíli, kdy účet dnes oddělíme, abychom zjistili, že za dva roky bude v deficitu, tak je lepší začít konečně diskutovat o důchodové reformě," tvrdí.

Podle předsedkyně TOP 09 ale ČSSD nenabízí vůbec žádnou důchodovou reformu, "Základní otázkou je, jak se změní daňový systém. Maláčová říká, že do pěti let musí být změna daňového systému, ale neříká, jak si ji představuje. A do toho Schillerová říká, že je to dalších 300 miliard korun, které by se musely vybrat na daních," uvedla.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zkritizoval i Rakušan. "Neříkáte, jak do systému dostanete finanční prostředky. V tu chvíli se nejedná o reformu. Reforma to bude, až přijdete do Poslanecké sněmovny s tím, že je tady varianta, která přináší výhled i pro generaci Husákových dětí. Ukažte nám zdroje, pak lze vybrat variantu," vyzval.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová a její reforma penzí? Rozpočtová rada se zděsila

21.01.2020 10:46 Návrhy reformy penzí ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) nepředstavují zatím systémové řešení,…

Pomůcky pro postižené? Příspěvek by mohli získat i lidé s interními…

21.01.2020 10:01 Na příspěvek na zvláštní pomůcky pro postižené by měli mít od března nárok i lidé s vážnými…

Ekonomové prozradili, jak se mít v důchodu dobře. Lidem se to líbit nebude

20.01.2020 22:05 Aktualizováno Vyžít se současnou výší důchodů je navzdory neustálému zvyšování těžké. Lidé by si proto měli…

Změna v důchodech: Někteří lidé budou odcházet do penze dříve, má to ale…

20.01.2020 22:03 Aktualizováno Koaliční strany se dohodly na tom, že by za každých deset let práce v náročném povolání měli lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama