Kvůli důchodům bylo v televizi živo. Budeme mít vůbec nějaké?

Důchody se opět dostávají do popředí zájmu politiků kvůli reformě, kterou Česko podle odborníků zoufale potřebuje. Teď se mu sice ekonomicky daří, podle opozice to ale není udržitelný stav. Diskutovalo se o tom v České televizi.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Předseda ČSSD Jan Hamáček si v Otázkách Václava Moravce pochvaloval výsledky státního rozpočtu. Opozice je ale skeptická. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová i předseda STAN Vít Rakušan tvrdí, že vláda nemyslí na budoucnost. 

Hamáček ocenil, že Česko má stabilní rozpočet a je zemí, která nabízí prostor pro zahraniční investory. "Jsem přesvědčen, že rozpočet na letošní rok skončí nejhůře tak, jak je plánován," uvedl.

Pekarová Adamová ale tvrdí, že Česko bude mít v budoucnu problém. "Je pravdou, že rostou příjmy, ale mnohem rychlejším tempem rostou výdaje. To je trend, který bychom měli sledovat a který by nás měl znepokojovat," míní.

Dodala, že stát není schopen udržet ekonomiku ve stejné úrovni nebo se v době, kdy má rekordní ekonomické příjmy, držet zpátky a výdaje krotit. Vláda podle něj neumí šetřit na budoucnost a zadělává na problémy.

To se ukazuje i na systému penzí. Vláda pro vyrovnání rozpočtu využila také přebytek, který vygeneroval důchodový účet. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) přišla s návrhy, jak by důchodová opatření do budoucna mohla vypadat, ministryně financí Alena Schillerová to ale odmítá.

Hamáček poukázal na to, že v letech, kdy byly finance na penze v deficitu, se rozdíl ze státních peněz hradil, a k rozdělení účtu a státního rozpočtu důvod nevidí. "Ve chvíli, kdy účet dnes oddělíme, abychom zjistili, že za dva roky bude v deficitu, tak je lepší začít konečně diskutovat o důchodové reformě," tvrdí.

Podle předsedkyně TOP 09 ale ČSSD nenabízí vůbec žádnou důchodovou reformu, "Základní otázkou je, jak se změní daňový systém. Maláčová říká, že do pěti let musí být změna daňového systému, ale neříká, jak si ji představuje. A do toho Schillerová říká, že je to dalších 300 miliard korun, které by se musely vybrat na daních," uvedla.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zkritizoval i Rakušan. "Neříkáte, jak do systému dostanete finanční prostředky. V tu chvíli se nejedná o reformu. Reforma to bude, až přijdete do Poslanecké sněmovny s tím, že je tady varianta, která přináší výhled i pro generaci Husákových dětí. Ukažte nám zdroje, pak lze vybrat variantu," vyzval.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příjemci některých dávek musí od července opět dokládat úřadu práce příjmy

16.06.2021 11:52 Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči,…

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

15.06.2021 17:19 V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší…

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama