Lidé s důchody začnou od půlky února dostávat dopisy o mimořádné valorizaci penze

Lidé se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí by měli od poloviny února začít dostávat dopisy s informací, o kolik se jim ještě letos kvůli zdražování navýší důchod. Přidáno by měli mít od června. O jakou částku si přesně penzisté a penzistky polepší, by mělo být jasné začátkem února.

Senioři, ilustrační foto

Novinářům to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na důchody a další povinné výdaje bude ministerstvo potřebovat pro letošek víc peněz, než se původně počítalo. Jurečka ČTK řekl, že dohoda na podobě rozpočtu jeho resortu by mohla být případně příští týden.

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo loni na konci září 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň z toho bylo 2,38 milionu. Své důchodové systémy mají pak resorty obrany či vnitra. Penze se navyšují vždy od ledna. Vláda je může ale zvednout mimořádně i jindy, pokud ceny za sledované období vzrostou nejméně o pět procent.

"Valorizace pak bude od 1. června," řekl Jurečka. O kolik se důchody navýší, bude podle ministra jasné začátkem února po zveřejnění lednových údajů o zdražení.

Podle zákona o důchodovém pojištění mimořádné přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen překročí pětiprocentní hranici. Upraví se zásluhová část důchodů, tedy takzvaná procentní výměra. Zvedne se o tolik procent, o kolik se navýšily od loňského července ceny. Využívá se index růstu spotřebitelských cen od statistického úřadu. Kabinet má pak nařízení o mimořádné valorizaci vydat do 50 dnů po skončení měsíce s aspoň pětiprocentním cenovým růstem.

Loni v polovině listopadu bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) uvedla, že mimořádné navýšení by mohlo podle tehdejších odhadů u průměrného důchodu činit od 650 do 730 korun. U lidí s podprůměrnou penzí by byla částka nižší, lidé s nadprůměrným důchodem by si polepšili víc. Podle dřívějšího vyjádření šéfky Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové by na penze mohlo být letos navíc potřeba zhruba 17 či 17,5 miliardy korun.

Ministr ČTK řekl, že jeho resort bude na takzvané mandatorní výdaje potřebovat víc peněz, než počítala původní verze rozpočtu minulé vlády. Dohoda na nové podobě rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí by podle Jurečky mohla být případně hotová příští týden. "Na jedné straně to budou úpravy v oblasti úspor, v oblasti provozních výdajů. Tam logicky musí k úpravám dojít. Tlačím na to, procházíme jednotlivé provozní výdaje, jednotlivé investiční položky, které jsou plánované. Samozřejmě tam bude nárůst na pokrytí mimořádné valorizace," uvedl Jurečka. Další zhruba tři miliardy navíc budou potřeba na dávky na bydlení kvůli růstu cen energií.

Stát nyní hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Vláda už dřív uvedla, že by návrh státního rozpočtu chtěla mít hotový do konce února. Podle Jurečky by se pak měl přijmout a vyjít ve sbírce zákonů do konce března. "Od 1. dubna potom už pojedeme v normálním režimu," dodal ministr.

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem starším 60 let

06.07.2022 08:00 Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem nad 60 let nebo pro osoby od 12 let s…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Předpověď počasí pro sváteční dny: Tropy podle meteorologů nehrozí

05.07.2022 06:30 Po jednom pracovním dni následují opět dva dny volna a také počasí bude podobné jako o uplynulém…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Jurečka: Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl zvýšit…

03.07.2022 07:55 Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl zvýšit nejspíš od září, nebo od října. Od…

SPD chce v červnu předložit dva návrhy novelizace zákona o důchodovém…

31.05.2022 13:43 Opoziční SPD chce v červnu předložit dva návrhy novelizace zákona o důchodovém pojištění. Hnutí…

Počet lidí se spořením na penzi stagnuje, letos ubylo 6000 účastníků

30.05.2022 14:55 Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního…

Související:

Právě se děje

reklama