Důchody v Česku se budou měnit? Maláčová má nový plán

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chystá změnu důchodů. Minimální penze by se hradily ze státního rozpočtu. Novou vizi jak oživit důchodový systém představí v půlce adventu. Kvůli stárnutí populace je třeba najít nové příjmy.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Jana Maláčová chce aby stát Čechům, kteří si odpracovali své, garantoval minimální důchod, který by byl hrazen ze státního rozpočtu. Celé sociální odvody by se promítly do zásluhové složky. Dnes je systém financovaný výhradně ze sociálního pojištění.

V minulých letech chyběly peníze v důchodkovém systému. Dofinancovávalo se to z obecných daní, což nebylo přehledné. Aktuálně je důchodový systém v přebytku.

„Průběžný pilíř by stál na výkonu ekonomiky. Tím by se odclonily hrozby související s rostoucím počtem seniorů. Zároveň by se zvýraznil motivační efekt pro pracující: čím víc by si vydělal, tím víc by se mu započetlo do zásluhové složky,“ řekla Maláčová pro Lidové noviny. 

O důchodové adaptaci začíná ministryně jednat s koaličním partnerem, hnutím ANO. Největší střet se případně odehraje nad tím, který daňový výnos vázat na financování minimální zaručené penze.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

13. důchody pro české seniory? Ministryně Maláčová promluvila

15.10.2019 23:01 Aktualizováno Měli by čeští senioři dostávat 13. důchody? V Polsku je zavedla vládní strana Právo a spravedlnost …

Důchodová reforma: Co se chystá na Čechy? Zazněl nový návrh

11.10.2019 13:19 Aktualizováno Důchodová komise se dnes shodla na tom, jak by mohla v Česku v budoucnu případně vypadat důchodová…

Zásadní změna v důchodech? Česko musí jednat, než bude zle

10.10.2019 19:33 Odborníci na důchodovou problematiku se začínají shodovat na změně systému penzí. Mluví o tom, že…

České důchody jsou nízké a nedůstojné? Expert prozradil, v čem je problém

08.10.2019 23:11 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce představit reformu důchodového systému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama