Maláčová: Reforma penzí se dá stihnout do podzimních voleb

Návrh důchodové reformy se dá při dobré vůli schválit ještě do podzimních voleb. V pořadu televize Prima Partie to dnes řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Udělá pro to maximum, v příštím týdnu obejde všechny poslanecké kluby, dodala. Ekonom KPMG Mojmír Hampl řekl, že nejde o reformu, ale o úpravu některých parametrů.

Eurozpravy.cz

Reforma podle něj znamená uvedení do souladu rostoucí počet důchodců s počtem těch, kteří platí daně a sociální pojištění. Maláčová uvedla, že reforma spočívá v tom, aby ten, kdo celý život pracoval, dostal spravedlivý důchod. Hampl reagoval slovy, že její návrh nevede k udržitelnosti systému penzí, naopak k jeho neudržitelnosti.

Návrh reformy penzí, který představila Maláčová, projedná Legislativní rada vlády 1. července. Teprve poté o něm může jednat vláda. Ministerstvo práce předložilo návrhy novel 7. května. "Legislativní rada vlády má návrhy zákonů projednat a zaujmout k nim stanovisko do 60 dnů od jejich předložení vládě, což je skutečnost ministerstvům všeobecně známá, kterou musí vždy zohlednit při vytváření harmonogramu přípravy návrhů zákonů, zejména pak tehdy, jde-li o natolik zásadní návrhy jako v tomto případě," uvedl mluvčí rady Vladimír Řepka.

Maláčová svou reformu představila loni v prosinci. Tvoří ji tři důchodové novely. První počítá se zavedením minimální penze ve výši 28 procent průměrné mzdy, druhá s dřívější penzí pro pracovníky v náročných profesích a třetí s bonusem 500 korun za vychované dítě. Ostře proti je ministerstvo financí. Podle něj navrhované změny udržitelnost systému penzí ještě zhoršují a příjmy na důchody neřeší. Podobné výhrady měly i některé další resorty.

Babišova vláda si reformu penzí stanovila ve svém programu jako první ze svých šesti strategických směrů. Dohodu na podobě reformních změn ale koalice nemá. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už před několika měsíci prohlásila, že tento kabinet komplexní důchodovou reformu nepředloží a na přijetí změn není do voleb už dost času. Deník N informoval o tom, že návrh Maláčové odmítli premiérovi poradci.

O reformě jednala komise pro spravedlivé důchody. Na přesné podobě reformních změn se neshodla. Podle šéfky komise Danuše Nerudové byla ale shoda na principech.

Témata: EZ

Příjemci některých dávek musí od července opět dokládat úřadu práce příjmy

16.06.2021 11:52 Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči,…

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

15.06.2021 17:19 V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší…

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

V 1. čtvrtletí si na penzi spořilo 4,42 milionu lidí, letos jich přibylo…

26.05.2021 10:19 Ve třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního čtvrtletí 2021 na penzi spořilo 4,420…

Maláčová chce zvýšit důchody až o 300 korun nad valorizaci

23.05.2021 13:17 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhne zvýšení důchodů o 200 až 300 korun…

Co bude s důchody? Reformu penzí projedná legislativní rada

18.05.2021 20:12 Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní…

Související:

Právě se děje