Maláčová vybojovala pro důchodce 900 korun navíc? Je to úplně jinak, varují experti

Čeští senioři by si měli od příštího roku polepšit. Poslaneckou sněmovnou prošel návrh, podle kterého dostanou důchodci v průměru 900 korun navíc. příslušný zákon o důchodovém pojištění už odepsal i prezident Miloš Zeman. Jenže jak varují někteří politici, vláda se chlubí něčím, co není její zásluha.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Důchodci dostanou od začátku roku přidáno běžně podle zákona o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. K tomu získají všichni do procentní části důchodu, v níž se odrážejí odpracované roky a výdělek, ještě doplatek. Ten odpovídá u průměrné penze rozdílu mezi slíbeným navýšením o 900 korun a přidáním podle zákona.

O tom, kdo se o zvýšení důchodů zasadil se přetahují ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a šéfka rezortu financí Alena Schillerová (za ANO).

„Už podruhé jsem vybojovala průměrné navýšení důchodů o 900 Kč‼ A to není všechno - počkejte, co má sociální demokracie pro seniory a seniorky připravené na příští rok,“ chvástala se na twitteru Maláčová.

„Příští rok opět rekordně zvedneme důchody. Průměrný důchod poroste o nádherných 900 korun. A je to tak správně, naše babičky a dědečkové si to rozhodně zaslouží,“ připisovala si zásluhy také Alena Schillerová.

Jenže obě poněkud usadil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Ten zareagoval právě na slova Maláčové a poukázal, že pravda je poněkud jiná. „Paní ministryně neumí počítat. “Vybojovala” pro Andreje, který si to prodá, necelé 2 stovky. 700 Kč je dané automatickou valorizací,“ zdůraznil.

Kritický je také Michal Bláha, autor projektu Hlídač státu. „Politický marketing je zlo a je jedno, zda to dělá Prchal nebo Schillerová !!!! JE TO LEŽ! Jde o navýšení důchodů o 200 Kč nad rámec pravidelného zákonného navýšení důchodů,“ zdůrazňuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzroste počet Čechů bez nároku na důchod? Komise má velké obavy

04.07.2020 21:56 Aktualizováno O možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze jednala dnes důchodová…

Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o reformě penzí v Česku

03.07.2020 08:11 Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o případné reformě penzí v Česku. Diskutovat by mohla o…

Lidé se ocitli v nemilosti úřadů. Každý druhý žádal o pomoc marně

28.06.2020 15:15 Ačkoliv by se dalo očekávat, že v období nouzového stavu a v jeho důsledku vypnuté ekonomiky, bude…

Důchodci dostanou jen nezbytné minimum? Kvůli koronaviru jim vláda asi víc…

26.06.2020 22:09 Aktualizováno Problematika navyšování penzí je každým rokem žhavým tématem jak pro seniory, tak pro politiky. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy