Rodičům se poslat děti do škol nevyplatí. Jestli podvádějí stát, nikdo nekontroluje

Školní výuka se začátkem března v souvislosti s epidemií koronaviru zrušila a během postupného uvolňování přijatých restriktivních opatření došlo k jejímu částečnému znovuobnovení, a to pouze na bázi dobrovolnosti. Povinná docházka by se měla obnovit až v září.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Navzdory částečnému otevření škol je pro rodiče i nadále finančně výhodnější zůstávat s dětmi spíše doma a učit se s nimi na dálku. Díky ošetřovnému dosáhnou totiž na 80 % denního vyměřovacího základu, do něhož jsou zahrnuty všechny kalendářní dny, včetně víkendů. Srovnáme-li si to s průměrným platem, pak se jedná o 1300korunovou ztrátu. Podle informací serveru iROZHLAS ale dochází i k podvodům, na něž upozornili učitelé.

Část rodičů nechodí do práce, ale čerpá ošetřovné, a děti posílá do školy. Pro úřady je ale častokrát nemožné tyto podvody odhalit. "Škola nebo školské zařízení vyplňuje pro rodiče formulář, kterým potvrzuje, že je dítě žákem školy a tento žák se osobně neúčastní na vzdělávacích aktivitách. Zařízení musí tento tiskopis rodiči vydat v den, kdy o něj požádá,“ řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Mluvčí Správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová navíc vysvětlila, že pokud rodič dítě hned následující den do školy pošle, pak už není potřeba žádných dalších razítek ani potvrzení. Zda opravdu dítě zůstává doma, úřady nezjišťují. Jediné, co se řeší, jsou formální nedostatky nebo udání.

„Právní úprava ošetřovného nezavádí žádné nové speciální kontroly. Současně se okresní správy sociálního zabezpečení věnují případným oznámením ze strany škol nebo zaměstnavatelů,“ objasnila mluvčí.

„Škola není již povinna kontrolovat, zda rodiče zneužívají dávky nemocenského pojištění, ani konat jiné úkony, jelikož další je již v kompetenci ministerstva práce a sociálních věcí, respektive České správy sociálního zabezpečení, která dávky vyplácí,“ dopověděla Drmolová.

Na kontroly nejsou lidé

K počtu provedených kontrol se mluvčí Správy sociálního zabezpečení nevyjádřila. Podle dostupných informací čerpal jenom během května ošetřovné přibližně čtvrt milionů lidí. "Plošná kontrola nebyla zavedena jednak z toho důvodu, že se nedomníváme, že by mělo platit "co příjemce dávky, to podvodník", ale především také z kapacitních a personálních důvodů," vysvětlila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Brodská, proč nebyly zavedeny kontroly.

Zaměstnavatelé si ale podle hlavní analytičky Hospodářské komory Kariny Kublekové na tento liknavý přístup státní správy stěžují. „To je velmi kontraproduktivní. Zaměstnavatel tyto zaměstnance postrádá ve své výrobě. Často potřebuje každou ruku. Chybí v české ekonomice a způsobují problémy v organizaci práce,“ řekla.

Dostupná data resortu práce a sociálních věcí ukázala, že úřady během června vyplatily ošetřovné ve výši tří miliard korun, a to 190 tisícům rodičů. Za měsíc květen se jednalo o částku menší než půl miliardy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzroste počet Čechů bez nároku na důchod? Komise má velké obavy

03.07.2020 13:42 O možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze jednala dnes důchodová…

Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o reformě penzí v Česku

03.07.2020 08:11 Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o případné reformě penzí v Česku. Diskutovat by mohla o…

Lidé se ocitli v nemilosti úřadů. Každý druhý žádal o pomoc marně

28.06.2020 15:15 Ačkoliv by se dalo očekávat, že v období nouzového stavu a v jeho důsledku vypnuté ekonomiky, bude…

Důchodci dostanou jen nezbytné minimum? Kvůli koronaviru jim vláda asi víc…

26.06.2020 22:09 Aktualizováno Problematika navyšování penzí je každým rokem žhavým tématem jak pro seniory, tak pro politiky. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy