MPSV nepočítá se zvýšením úhrad za sociální služby od klientů

Ministerstvo práce nepočítá se zvýšením ceny, kterou mohou lidé platit za sociální služby. Vyhlášku se stanovením maximálních úhrad za pobyt v domově pro seniory či za pečovatelskou službu upravovat nebude. Do novely o sociálních službách ale navrhne model automatického navyšování částek za určitých podmínek. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes odpoledne řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
doporučujeme

Vyhláška stanovuje nejvyšší možné částky, jaké mohou lidé za domov seniorů, stacionář, pečovatelskou službu, stravování či pomoc s nákupem dát. Ceny platí od roku 2014. Kraje, obce i poskytovatelé péče si stěžují na nedostatek peněz. Poukazují na rostoucí náklady, ale i na zvyšování penzí a příspěvků na péči. Sněmovna loni ministerstvu uložila vyhlášku do konce září novelizovat, resort předpis se nezměnil.

"Ten stav není pro sociální služby stejný, ale je ještě horší," řekla dnes poslankyně vládního hnutí ANO Lenka Dražilová. Uvedla, že původně chtěla Maláčovou kvůli vyhlášce interpelovat. Interpelace obvykle slouží k dotazům opozice na členy vlády.

Sociální služby o dofinancování žádají téměř každý rok. Krajům, které peníze rozdělují, vláda loni dodatečně po několikaměsíčním vyjednávání poslala miliardu. Peníze budou scházet i letos. Ministerstvo práce zatím spočítalo letošní výpadek kvůli zvýšeným nákladům na ochranu před pandemií na 1,33 miliardy korun. S tím, aby se na úhradě služeb podíleli víc klienti, Maláčová dlouhodobě nesouhlasí.

"V tuto chvíli, protože s tím nesouhlasím já jako gesční ministryně a nesouhlasí s tím také pan premiér (Andrej Babiš), aby seniorům rostly výdaje, s tím nepracujeme (se změnou vyhlášky)," řekla na jednání výboru. Dodala, že je vysoká inflace a potraviny zdražily. "Připravujeme v rámci novely o sociálních službách automatický mechanismus, který by vedl k tomu, že úhradová vyhláška může pak podle předem stanoveného vzorce růst, aby to nebylo závislé na politickém rozhodnutí," uvedla Maláčová.

Podle vyhlášky může za pečovatelskou službu klient zaplatit nejvýš 130 korun za hodinu, za celodenní stravu se třemi hlavními jídly 170 korun, za oběd 75 korun, za dovoz či donášku jídla 30 korun, za velký týdenní nákup či za nákup oblečení a vybavení domácnosti 115 korun, za praní a žehlení prádla 70 korun. Den ve stacionáři, domově pro seniory či chráněném bydlení nesmí vyjít na víc než 210 korun. Loni se vyjednávalo o zvýšení platby za celodenní stravu ze 170 korun na 190 korun a za ubytování z 210 na 230 korun. Klientům v domovech musí po zaplacení jídla a bydlení zůstat 15 procent jejich příjmu, tedy třeba důchodu.

Podle údajů sociální správy starobní důchod na konci roku 2013 činil 10.970 korun a letos v březnu 14.397 korun. Zvedl se tak téměř o třetinu. Příspěvek na péči se před časem zvýšil o deset procent. Loni se upravila dávka ve třetím a čtvrtém stupni lidem v domácím prostředí, a to o 4000 a 6000 korun. Asociace poskytovatelů sociálních služeb už dřív uvedla, že ČR patří k zemím, kde je podíl klientů na placení péče jeden z nejnižších v Evropě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Resort práce: Třetina koncepce sociálního bydlení se splnila

09.07.2020 17:00 Stát ani loni příliš neplnil úkoly ze schválené koncepce sociálního bydlení na roky 2015 až 2025. Z…

MPSV zvažuje zvýšení přídavků na děti, rozšířit se má i okruhu příjemců

07.07.2020 11:13 Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti. Dosáhnout by na ně…

Vzroste počet Čechů bez nároku na důchod? Komise má velké obavy

04.07.2020 21:56 Aktualizováno O možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze jednala dnes důchodová…

Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o reformě penzí v Česku

03.07.2020 08:11 Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o případné reformě penzí v Česku. Diskutovat by mohla o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy