MPSV nepočítá se zvýšením úhrad za sociální služby od klientů

Ministerstvo práce nepočítá se zvýšením ceny, kterou mohou lidé platit za sociální služby. Vyhlášku se stanovením maximálních úhrad za pobyt v domově pro seniory či za pečovatelskou službu upravovat nebude. Do novely o sociálních službách ale navrhne model automatického navyšování částek za určitých podmínek. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes odpoledne řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Vyhláška stanovuje nejvyšší možné částky, jaké mohou lidé za domov seniorů, stacionář, pečovatelskou službu, stravování či pomoc s nákupem dát. Ceny platí od roku 2014. Kraje, obce i poskytovatelé péče si stěžují na nedostatek peněz. Poukazují na rostoucí náklady, ale i na zvyšování penzí a příspěvků na péči. Sněmovna loni ministerstvu uložila vyhlášku do konce září novelizovat, resort předpis se nezměnil.

"Ten stav není pro sociální služby stejný, ale je ještě horší," řekla dnes poslankyně vládního hnutí ANO Lenka Dražilová. Uvedla, že původně chtěla Maláčovou kvůli vyhlášce interpelovat. Interpelace obvykle slouží k dotazům opozice na členy vlády.

Sociální služby o dofinancování žádají téměř každý rok. Krajům, které peníze rozdělují, vláda loni dodatečně po několikaměsíčním vyjednávání poslala miliardu. Peníze budou scházet i letos. Ministerstvo práce zatím spočítalo letošní výpadek kvůli zvýšeným nákladům na ochranu před pandemií na 1,33 miliardy korun. S tím, aby se na úhradě služeb podíleli víc klienti, Maláčová dlouhodobě nesouhlasí.

"V tuto chvíli, protože s tím nesouhlasím já jako gesční ministryně a nesouhlasí s tím také pan premiér (Andrej Babiš), aby seniorům rostly výdaje, s tím nepracujeme (se změnou vyhlášky)," řekla na jednání výboru. Dodala, že je vysoká inflace a potraviny zdražily. "Připravujeme v rámci novely o sociálních službách automatický mechanismus, který by vedl k tomu, že úhradová vyhláška může pak podle předem stanoveného vzorce růst, aby to nebylo závislé na politickém rozhodnutí," uvedla Maláčová.

Podle vyhlášky může za pečovatelskou službu klient zaplatit nejvýš 130 korun za hodinu, za celodenní stravu se třemi hlavními jídly 170 korun, za oběd 75 korun, za dovoz či donášku jídla 30 korun, za velký týdenní nákup či za nákup oblečení a vybavení domácnosti 115 korun, za praní a žehlení prádla 70 korun. Den ve stacionáři, domově pro seniory či chráněném bydlení nesmí vyjít na víc než 210 korun. Loni se vyjednávalo o zvýšení platby za celodenní stravu ze 170 korun na 190 korun a za ubytování z 210 na 230 korun. Klientům v domovech musí po zaplacení jídla a bydlení zůstat 15 procent jejich příjmu, tedy třeba důchodu.

Podle údajů sociální správy starobní důchod na konci roku 2013 činil 10.970 korun a letos v březnu 14.397 korun. Zvedl se tak téměř o třetinu. Příspěvek na péči se před časem zvýšil o deset procent. Loni se upravila dávka ve třetím a čtvrtém stupni lidem v domácím prostředí, a to o 4000 a 6000 korun. Asociace poskytovatelů sociálních služeb už dřív uvedla, že ČR patří k zemím, kde je podíl klientů na placení péče jeden z nejnižších v Evropě.

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda se má po roce 2024 valorizovat, rozhodla vláda. NBÚ povede Čuřín

Minimální mzda by se v blízké budoucnosti měla valorizovat pravidelně na základě výpočtu stanoveného zákonem, a nikoli ad hoc rozhodnutím vlády. Počítá s tím návrh novely zákoníku práce, který dnes odsouhlasil. Kabinet rozhodl také o navýšení příspěvku zaměstnavatelům na zaměstnávání osob se zdravotním postižením a jmenoval nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu.

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 35 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Kreml tvrdí, že obsadil další obec. Kyjev mlčí, ruské armádě se ale postup upřít nedá

Ruská armáda tvrdí, že její jednotky převzaly plnou kontrolu nad obcí Novomychajlivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle ruského ministerstva obrany si tak ruské jednotky zlepšily taktickou situaci podél frontové linie. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy