MPSV nesmí uzavřít smlouvu na systém vyplácení dávek. Porušilo zákon, řekl ÚOHS

Ministerstvo práce nesmí uzavřít smlouvu na nový informační systém pro vyplácení dávek, který by měl podle plánu začít fungovat od roku 2021. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je pravomocné, řekla dnes jeho mluvčí Milena Marešová.

Přidejte svůj názor

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

Z rozhodnutí vyplývá, že ministerstvo transparentně nevysvětlilo vyřazení vítězné firmy DXC Technology z tendru kvůli nízké ceně, čímž porušilo zákon o zakázkách. MPSV s tím nesouhlasí, odvoláním nechtělo ale případ dál protahovat. Výtky zohlední v zadávacím řízení. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Kristýna Křupková.

Informační systém využívají úředníci u dávek v hmotné nouzi, příspěvků pro postižené, příspěvků na bydlení, rodičovské či pěstounských podpor. Celkem jich v listopadu vyplatili téměř 1,4 milionu. Dodavatele nového systému ministerstvo ani po dvou tendrech nemá. Už dvakrát muselo prodlužovat o dva roky smlouvu s dosavadní firmou OKSystem. Zatím je fungování zajištěno do začátku roku 2021. Roční prodloužení stojí půl miliardy. Mluvčí ministerstva před vánočními svátky sdělila, že resort plánuje vyhlásit zřejmě v březnu soutěž na firmu, která by provozovala a rozvíjela nynější systém od OKSystemu.

"Nepodáním rozkladu (odvolání proti rozhodnutí antimonopolního úřadu) MPSV ušetří čas, kdy není závislé na běžících blokačních lhůtách a může v dalším postupu v zadávacím řízení zohlednit orgánem dohledu tvrzené nedostatky odůvodnění vyloučení," uvedla dnes Křupková. Podle ní se ministerstvo se závěry ÚOHS "zásadně neztotožňuje", odvolání by ale další postup oddálilo. Při potvrzení rozhodnutí by to trvalo nejméně tři měsíce, při jeho zrušení by se "proces zadání veřejné zakázky" zdržel o minimálně pět měsíců, dodala mluvčí. Podle vyjádření ministerstva ÚOHS jeho odůvodnění neposoudil a bránil mu hodnotit, zda je dodavatelova nízká cena relevantní.

Ministerstvo poprvé tendr na nový systém vyplácení dávek vyhlásilo před koncem roku 2014 a stanovilo cenu 616 milionů korun. Vybralo tehdy dosavadní firmu OKSystem. Od smlouvy pak ale odstoupilo. OKSystem se brání žalobou. Druhou soutěž resort vyhlásil v roce 2017. Zakázku se zadávací cenou 270 milionů bez DPH přidělil předloni firmě DXC Technology. Po stížnosti neúspěšného uchazeče OKSystemu, který nabízel cenu 824 milionů, antimonopolní úřad nařídil přezkum. Po něm ministerstvo vítěze kvůli nízké ceně vyřadilo.

DXC Technology se pak obrátila na ÚOHS. Ve své námitce uvedla, že MPSV na její argumenty nebralo ohled, snaží se vrátit k dohodě z první soutěže a na dalších pět let se "zaručí exkluzivita stávajícímu dodavateli". Společnost poukázala na to, že nahrazení novým jednotným systémem by mohlo stát méně než třetinu nynějších provozních nákladů.

Systém pro výplatu dávek je součástí připravovaného jednotného informačního systému resortu práce. Původně měl fungovat od roku 2017 a stát kolem 1,5 miliardy korun. Podle nového harmonogramu by měl být plně v provozu od roku 2021.

Náměstek ministerstva Jan Baláč loni v září poslancům sněmovního sociálního výboru řekl, že jsou tři cesty. Vedle výběrového řízení na nového provozovatele nynějšího systému je to vyřešení druhého tendru, pokračování prvního tendru a smír s OKSystemem. Žádná z variant ale není bez komplikací a případných dalších průtahů, dodal. Popsal tehdy, že pokud by si resort nechal nynější systém, stále nemá část jeho zdrojových kódů, tedy programu. Ministerstvo vyzvalo OKSystem, aby mu sdělil, za jakých podmínek by je od něj mohlo získat. Navíc by i výběr nového provozovatele mohl skončit u antimonopolního úřadu.

Náměstek poslancům řekl, že systém vítěze druhého tendru - společnosti DXC Technology - odpovídá potřebám ministerstva. Zmínil, že rychle by se dal zprovoznit i systém z prvního tendru od OKSystemu, který se připravoval přes rok. Podle nynějších potřeb proti tehdejšímu zadání přibyla tisícovka požadavků, takže ministerstvo zjišťuje, kolik by stály a jak dlouho by trvalo jejich splnění.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová a její reforma penzí? Rozpočtová rada se zděsila

21.01.2020 10:46 Návrhy reformy penzí ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) nepředstavují zatím systémové řešení,…

Pomůcky pro postižené? Příspěvek by mohli získat i lidé s interními…

21.01.2020 10:01 Na příspěvek na zvláštní pomůcky pro postižené by měli mít od března nárok i lidé s vážnými…

Ekonomové prozradili, jak se mít v důchodu dobře. Lidem se to líbit nebude

20.01.2020 22:05 Aktualizováno Vyžít se současnou výší důchodů je navzdory neustálému zvyšování těžké. Lidé by si proto měli…

Změna v důchodech: Někteří lidé budou odcházet do penze dříve, má to ale…

20.01.2020 22:03 Aktualizováno Koaliční strany se dohodly na tom, že by za každých deset let práce v náročném povolání měli lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama