Propouštět se teprve bude, varuje expertka. Do práce prý zamíří roboti

Navzdory veškerým černým scénářům o masovém propouštění v důsledku koronavirové krize se v Česku míra nezaměstnanosti zatím nijak výrazně nezhoršila. Podle ředitelky personální agentury ManpowerGroup Jaroslavy Rezlerové se ale na nejhorší máme teprve připravit.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Vládní kroky pro udržení zaměstnanosti považuje personalistka za dlouhodobě neudržitelné. Informovala o tom CNN Prima NEWS, která s ní udělala rozhovor. „Nezaměstnanost se zvýšila pouze na 3,6 %. Průzkumy ukazují, že vlna propouštění může přijít až na podzim. Až se firmy vrátí do normálu a bude po dovolených, budou muset přistoupit k restrukturalizaci,“ nastínila to, na co se musíme v blízké budoucnosti připravit. 

Rezlerová sice chválila navzdory veškeré kritice vládní program Antivirus, jehož cílem je zabránit vyhazovům, ale zároveň varovala, že se jedná pouze o krátkodobé řešení a že si stát nemůže finančně dovolit pernamentně dotovat pracovní místa. 

Ředitelka po svých zkušenostech z předešlé ekonomické krize v letech 2008-2009 předpokládá, že se Česko s následky pandemie covid-19 bude muset poprat s opožděním. V té době se totiž míra nezaměstnanosti zvýšila až na jejím konci, kdy naopak ve většině státu opadala. "Myslím, že i tady uvidíme další dopady ještě na konci roku letošního a na začátku toho příštího,“ vysvětlila.

Nejhůř postižená budou pracovní místa v dopravě, hotelových službách, gastronomii, ve výrobě a na ní navázané logistice. Se špatnou situací musí podle Rezlerové počítat například Moravskoslezský kraj, kde se výrobou a těžkým průmyslem živí značné množství lidí. Lepší vyhlídky nebude mít ani stavebnictví, kde je nezbytná restrukturalizace zaměstnanců. "Většinou to byli cizinci, a jak jejich příchod bude omezen či ne, se teprve uvidí,“ řekla.

Byrokracie příliš zatěžuje trh práce

„Český trh práce je málo flexibilní a zákoník práce rigidní. Není možné svazovat trh práce, který je součástí volného trhu, rigidními normami. Ministerstvo by se mělo starat o ochranu zaměstnanců, ale jiným způsobem. Zákoník práce je jen něco, co novelizujeme, a bylo tady už v 60. letech,“ vyjádřila ředitelka výhrady vůči zbytečné byrokracii v pracovním právu.

"Pokud to budou dělat úřady práce, nedokážu si představit, kde na to vezmou prostor,“ vyjádřila se personalistka k probíranému tématu možné rekvalifikace. Zrovna v té vidí jistou naději, přičemž by se ale podle jejího názoru měla zaměřit spíše na opravdu potřebné profese.

Rezlerová dále předpokládá, že se díky koronavirové krizi budeme v dohledné době potýkat s masivní výměnou některých rutinních činností roboty, a to i v administrativě. 

"Dlouhodobě si zhruba 30 procent zaměstnanců stěžuje, že nemohou obsadit některé typy pracovních míst, je to celosvětový problém,“ podotkla s poznámkou, že by se novým trendem mohla stát podpora bezpečného vzdáleného připojení a home office. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MPSV zvažuje zvýšení přídavků na děti, rozšířit se má i okruhu příjemců

07.07.2020 11:13 Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti. Dosáhnout by na ně…

Vzroste počet Čechů bez nároku na důchod? Komise má velké obavy

04.07.2020 21:56 Aktualizováno O možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze jednala dnes důchodová…

Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o reformě penzí v Česku

03.07.2020 08:11 Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o případné reformě penzí v Česku. Diskutovat by mohla o…

Lidé se ocitli v nemilosti úřadů. Každý druhý žádal o pomoc marně

28.06.2020 15:15 Ačkoliv by se dalo očekávat, že v období nouzového stavu a v jeho důsledku vypnuté ekonomiky, bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy