Češi mohou ve velkém přijít o práci. Bez příjmů může být desetina lidí

Přijatá opatření v souvislosti s epidemií nového koronaviru se podepsala i na ekonomice, která se z nich bude ještě dlouho muset vzpamatovávat. Ačkoliv si Česko drží své prvenství v EU a nezaměstnanost činí zatím pouhých 3,6 %, je třeba počítat, že masivní vlna propouštění přijde. Momentálně ještě mohou běžet výpovědní lhůty a stát na víc na mzdy přispívá prostřednictvím programu antivir.

Úřad práce
doporučujeme

Postupný a plíživý růst nezaměstnanosti už Úřad práce ČR eviduje. Na konci května činil počet uchazečů o zaměstnání 266 144, což je od února 2018 nejvyšší číslo. Ředitel odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jan Karmazín je v tomhle směru však optimistou a očekává oživení trhu práce díky poptávce po sezónních pracovnících. 

Koronakrize jako taková se obecně nejvíc projevila v sektoru služeb, zejména gastronomie, hotelnictví, dopravě, velkoobchodu a maloobchodu. I když letos v květnu nezaměstnanost vzrostla, nejedná se o nárůst nijak razantní. Bude pravděpodobně pokračovat i v dalších měsících, ale bude stále spíše pozvolný,“ ubezpečuje podle webu iDnes Karmazín.

Mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková pak počítá s propouštěním u obsluhy stacionárních strojů, kovodělníků, strojírenských pracovníků a zaměstnanců v oblasti osobních, informačních služeb a prodeje, jakož i vědy a techniky. S velkým snižováním stavů momentálně počítá 42 zaměstnavatelů.

Beránková zároveň také apeluje na veřejnost, aby v případě hromadného propuštění nemalovala čerta na zeď, jelikož k němu zaprvé dochází v rádu několika měsíců, a navíc nemusí být stoprocentní. Situace v tomhle směru určuje trh práce a finanční možnosti zaměstnavatelů.

Kdo si bude muset začít hledat nové místo?

Aktuální průzkum poradenské společnosti Randstad potvrdil, že zatím je na tom nejhůř v případě automobilek, obchodu a služeb. Výrobní firmy se ale snaží si své pracovníky udržet, využívají možnosti překážky na straně zaměstnavatele a zapojují se do kurzarbeitu. Ředitel Randstadu Jacek Kowalak informoval, že k další vlně propouštění pravděpodobně dojde po skončení vládních podpor.

Ředitel personální agentury Předvýběr.cz František Boudný varoval před propouštěním ve výrobě, dopravě a cestovním ruchu a dalších firmách, jejichž odbyt je nějakým způsobem závislý na zahraničí. Problémy s výrazným poklesem zakázek eviduje například automobilový průmysl, což spustí řetězovou reakci, jelikož jsou na něj navázány další společnosti.

Manažer společnosti Hays Sándora Bodnár zároveň také připomenul, že firmy zatím ještě nevědí, jak se bude situace bál vyvíjet, a proto raději vyčkávají. Nepřistoupily dokonce ani k tomu, že by pozastavily nábor nových zaměstnanců, ba naopak si nechávají dveře otevřené.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zároveň také řekla, že se její resort udělat maximum, aby k hromadným vyhazovům nedocházelo, a aby se nenaplnil scénář, před nímž varují ekonomové, tedy až 10 % míra nezaměstnanosti. 

"Momentálně není možné odhadnout, jak hluboce krize zasáhla jednotlivá odvětví nebo co se stane, když dojde k druhotné platební neschopnosti firem. Je nutné počkat na údaje za druhé čtvrtletí. Každý měsíc se snažíme zabránit, aby se další měsíc propouštělo," informovala ministryně.

Kde se naopak bude dařit?

V jiných oborech se naopak očekává velká poptávka po zaměstnancích. Jednat se pravděpodobně bude o IT odborníky, servisní techniky, stavbyvedoucí a skladnících vzhledem k rostoucímu zájmu o nákupy přes e-schop. Dobře na tom budou také zemědělci, lesníci a řemeslníci. Alespoň takhle to momentálně vypadá na pracovních úřadech. 

Mírně zvýšený zájem zaměstnavatelů je patrný u pozic finančních analytiků a kontrolorů a v sektoru medical devices (zdravotnické prostředky a vybavení),“ informoval Sándor Bodnár z Hays.Pozitivní je také to, že se drtivá většina firem 86 % poohlíží po stálých zaměstnancích. S propouštěním počítá momentálně 27 % zaměstnavatelů.

„Vzhledem k tomu, že část lidí ztratila svou původní práci již během března až května, je na trhu patrný velmi silný nárůst počtu kandidátů na pracovní pozice – ke konci května meziročně o 40 procent. Průměrný počet reakcí na jednu pozici se oproti loňsku skoro ztrojnásobil, firmy si tak při menším počtu obsazovaných pozic mohou vybírat z o dost většího počtu přihlášených zájemců,“ varuje analytik pracovního trhu ve společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Resort práce: Třetina koncepce sociálního bydlení se splnila

09.07.2020 17:00 Stát ani loni příliš neplnil úkoly ze schválené koncepce sociálního bydlení na roky 2015 až 2025. Z…

MPSV zvažuje zvýšení přídavků na děti, rozšířit se má i okruhu příjemců

07.07.2020 11:13 Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti. Dosáhnout by na ně…

Vzroste počet Čechů bez nároku na důchod? Komise má velké obavy

04.07.2020 21:56 Aktualizováno O možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze jednala dnes důchodová…

Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o reformě penzí v Česku

03.07.2020 08:11 Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o případné reformě penzí v Česku. Diskutovat by mohla o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy