Penzijní systém byl loni třetí rok v přebytku. Důchody opět porostou?

Důchodový systém v Česku skončil loni třetí rok v řadě v přebytku. Na penze se vybralo o 19,8 miliardy korun víc, než se vyplatilo. Částka je ale o 2,2 miliardy korun nižší než v roce 2018. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni na důchodových odvodech vybrala 480,29 miliardy korun a na starobní, invalidní a pozůstalostí penze vydala 460,51 miliardy korun.

Za přebytkem veřejného důchodového systému je dobrá kondice českého hospodářství. ČR má nejnižší nezaměstnanost v EU a výdělky rostou. Víc lidí než před lety tedy posílá na penze větší částky. Ekonomika začíná ale zpomalovat.

Předloni byl rozdíl příjmů a výdajů vyšší než v minulém roce. Přebytek činil 22,01 miliardy. V roce 2017 dosahoval 900 milionů korun. Ještě v roce 2016 ale vyplacená suma převyšovala tu vybranou o 16,3 miliardy korun. Nejvyšší byl deficit v letech 2012 a 2013, kdy se každý rok blížil 50 miliardám korun.

Důchody v Česku na konci loňského roku od ČSSZ dostávalo 2,9 milionu lidí. Úřad posílal přes 2,4 milionu starobních a téměř 419.000 invalidních penzí. Dalších 63.730 mužů, žen a dětí pobíralo pozůstalostní důchod. Průměrný starobní důchod se dostal na konci loňska na 13.468 korun. Své penzijní systémy mají také resorty obrany či vnitra.

Šéf poslaneckého klubu vládní ČSSD Jan Chvojka v neděli v diskusním pořadu České televize řekl, že jeho strana bude pro příští rok požadovat znovu vyšší růst penzí, než stanovuje zákon. Za ideální by považoval průměrné přidání o 1000 korun. To představuje podle odhadů asi 250 korun navíc, na což by bylo potřeba kolem 8,7 miliardy. O valorizaci nad zákonná pravidla se zmínila i ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle některých by se měly penze zvyšovat výrazněji, když je důchodový systém v přebytku. Experti ale varují, že beze změn a zajištění dalších zdrojů se soustava už brzy propadne do deficitu a nebude finančně udržitelná. Potvrdily to propočty ministerstva práce či Národní rozpočtové rady.

O reformě penzí jedná důchodová komise. Shoda v ní panuje na rozdělení nynějšího systému na dva pilíře. Z nultého by se poskytoval solidární základní důchod, který by se mohl vyplácet z daní. Z prvního pilíře by se z odvodů platila zásluhová část penze. Ministryně práce představila začátkem ledna tři verze nastavení tohoto modelu. Dál se o nich jedná. O příjmech, z nichž by se penze v budoucnu platily, důchodový tým zatím nejednal.

Ministerstvo financí očekává nižší růst ekonomiky než v minulých letech. Zatímco loni HDP rostl podle posledních odhadů resortu financí o 2,5 procenta, letos by to mělo být o dvě procenta. Nezaměstnanost by se mohla mírně zvednout z dvou procent na 2,2 procenta. Na platy a mzdy by se mohlo vydat zhruba o šest procent peněz víc.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Více souvisejících

důchody čssz důchodová reforma Česká republika Jan Chvojka (ČSSD)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy