Příspěvek 5 tisíc pro seniory? Ekonomové i guvernér Rusnok mají výhrady

Vláda se v pátek shodla, že senioři obdrží jednorázový příspěvek ve výši pěti tisíc korun, tzv. "rouškovné". Dle odborníků se ale jedná o politické rozhodnutí, které ve společnosti vyvolává nejistotu. Sám guvernér ČNB Jiří Rusnok připustil, že jeho makroekonomická užitečnost je nejistá.

Premiér v demisi Jiří Rusnok

"Tady se prostě chrlí nápady, zřejmě tedy ve spojitosti s nějakým politickým cyklem. Je to čistě politické rozhodnutí,“ nechal se guvernér slyšet v Otázkách Václava Moravce na ČT24. Obdobného názoru byla i ekonomka, rektorka Mendelovy univerzity v Brně a předsedkyně komise pro spravedlivé důchody ministerstva práce Danuše Nerudová. "Z mého pohledu to určitě důchodová reforma není, protože to není koncepční řešení," nechala se slyšet. 

Ekonomka rovněž také hovořila o důvodech, proč se vlastně vláda k příspěvku pro seniory uchýlila. Jedním z nich by měl být například fakt, že byli během epidemie koronaviru vystresováni. "Stresem jsme trpěli všichni. Odloučením trpěli nejenom penzisté, ale i mladí, protože neviděli své rodiče,“ konstatovala ve studii, dle níž se s psychickými problémy potýkala zejména mladší generace.

Nedošlo k výraznému růstu nákladů

Nerudová také řekla, že nebyl zaznamenán výrazný rozdíl mezi růstem nákladů seniorů a běžných českých spotřebitelů. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská informovala, že ceny pro penzisty vzrostly v meziročním srovnání o čtyři procenta, pro průměrného českého občana o 3,4 %. "Nevidím tady jediný důvod, proč by se jedné skupině mělo výrazně přidávat na úkor jiné skupiny,“ nechala se slyšet.

Dle Nerudové by "všelékem" na veškeré problémy mohla být důchodová reforma, která by řešila nejenom situaci stávajících seniorů, nýbrž i těch budoucích.

"Tato krize je možná příležitostí k tomu, aby Česká republika konečně po třiceti letech přišla s koncepčním řešením situace důchodců a aby ty důchody nějakým způsobem byly důstojné,“ podotkla.

Výhrady proti příspěvků pro seniory vyjádřil i ekonom z CERGE-EI Filip Matějka. "Jednorázová rozhodnutí zvyšují nejistotu, a polovina toho propadu je způsobena nejistotou. To je na čtyřčlennou rodinu asi 100 tisíc korun ročně,“ nechal se slyšet.

Ekonom zároveň také řekl, že takový příspěvek pro seniory není takříkajíc na pořadu dne. "Počkejme půl roku, až se dostaneme z tohoto největšího problému,“ sdělil. "Mě na tom těší ta jednorázovost, protože to mohlo být ještě horší,“ dodal s poznámkou, že s takovým postupem jde jednoznačně ruku v ruce nejistota.

Nerudová sdělila, že jádro problémů není pouze v samotném příspěvku pro seniory, jež státní kasu vyjde na cca patnáct miliard korun. "Zrušení daně z nabytí nemovitosti je dalších patnáct miliard a zrušení superhrubé mzdy v té podobě, jak bylo oznámeno v pátek, je 74 miliard. Jsme zhruba na sto miliardách dluhu, který skutečně zatíží budoucí generace,“ varovala.

Lidé málo věří státu 

Ekonomka zároveň také apelovala, aby mělo Česko důchodovou reformu a aby nerezignovalo. "Tuto důchodovou reformu bylo možné udělat ve státech, kde občané věří ve stát, to ale není naše společnost. To se musí změnit, jinak ta ekonomika fungovat nebude,“ sdělila s dodatkem, že lidé málo věří státu. 

Guvernér ČNB v závěru pořadu upozornil, že reformu nelze jen tak uskutečnit v zemi se stárnoucí populací. "V zemi s rozvinutým důchodovým systémem to není politicky proveditelné, jenom v diktatuře,“ uzavřel. Matějka i Nerudová ale vyjádřili nesouhlas.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 16:03 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Neplatiči pokut za některé přestupky mohou přijít o část dávek

18.08.2021 20:29 Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Související:

Právě se děje

reklama