Rodiče dětí s pozitivním testem mají nárok na krizové ošetřovné

Rodiče dětí, u nichž se při školním testování zjistí koronavirus, mají nárok na krizové ošetřovné. Pobírat ho budou do doby, než nákazu vyvrátí ověřovací PCR test, nebo než jejich potomkovi při případném potvrzení covidu skončí karanténa či izolace a bude moci znovu do třídy. ČTK o tom dnes informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění při nařízeném uzavření škol. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let doma, může pobírat 70 procent svého redukovaného výdělku. Nyní se jedná o navýšení na 80 procent, a to zpětně za dobu od 1. března. Na krizové ošetřovné je nárok i při nynější takzvané rotační výuce, kdy se žáci ve škole střídají. Rodiče peníze dostávají za týdny, kdy se děti učí z domova na dálku.

Všechny školy byly zavřené od 1. března. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a také pro předškoláky. Žáci prvního stupně základní školy se začali střídat po týdnech v rotační výuce. Bez ní se učí školáci z malých škol do 75 dětí. Děti se vrátily i do speciálních škol. Povinné je testování antigenními testy, a to dvakrát týdně.

"Pozitivní výsledek testu neumožňuje osobní přítomnost dítěte v daném zařízení - je zakázána - a již za daný den nastává potřeba péče o dítě s nárokem na ošetřovné," sdělilo oddělení komunikace ČSSZ. Pokud je tedy například test pozitivní v pondělí, už od tohoto dne se vyplácí ošetřovné.

Dítě musí pak jít na ověřovací PCR test. Pokud se koronavirus potvrdí, školák bude v izolaci a ošetřovné se bude poskytovat do ukončení jeho nemoci a následně dál i za dobu výuky na dálku. "Pokud je konfirmační PCR test negativní, pak tímto dnem (oznámením výsledku) potřeba péče končí a dítě se vrací do kolektivu," uvedl úřad.

Podle něj není potřeba, aby na dobu do výsledku PCR testu dětský lékař vystavoval rozhodnutí o ošetřování. Je ale vhodné, aby si rodiče schovali potvrzení o testu pro zaměstnavatele, sdělilo oddělení komunikace. Dodalo, že do karantény či izolace mohou doktoři poslat i rodiče. Ti pak mají nárok na nemocenskou. "Nárok na výplatu nemocenského má přednost před nárokem na výplatu ošetřovného," upřesnili pracovníci správy. Náhradu mzdy či platu poskytuje v prvních dvou týdnech zaměstnavatel. Pracovník dostává 60 procent svého redukovaného výdělku. Ti, kteří jsou v karanténě či izolaci, k tomu nyní mohou pobírat bonus až 370 korun za den. Nesmějí ale dohromady dostávat víc než 90 procent svého průměrného výdělku.

K vyřízení dávky slouží ve všech případech formulář, který se vyplňuje při uzavření škol. Zaměstnavatel pracovníkovu žádost o dávku zašle elektronicky okresní sociální správě. Vyplní záznamy za příslušnou dobu, nebo přiloží samostatný tiskopis o péči kvůli uzavření škol, popsalo oddělení komunikace.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy