Školy uzavřeny kvůli koronaviru. Rodiče žáků do 10 let mohou čerpat ošetřovné

Rodiče, kteří zůstanou po uzavření škol doma se školáky do deseti let, mají nárok na ošetřovné. Potvrzení jim tentokrát nevystaví lékař, ale přímo škola. Novinářům to dnes po jednání na ministerstvu průmyslu řekla ministryně práce Jana Maláčová.

Jana Maláčová (ČSSD)

Ošetřovné činí 60 procent základu příjmu, člověk ale musí mít nemocenské pojištění. Dávka se pobírá nejdéle devět kalendářních dnů. Samoživitelům a samoživitelkám s potomky do 16 let se vyplácí až 16 dnů.

Školy v Česku zůstanou od středy zavřené. Pokud by se lidé kvůli opatřením proti šíření koronaviru ocitli ve finanční tísni, mohou požádat podle ministryně také o mimořádnou dávku. Ta činí až patnáctinásobek životního minima.

"Rodiče dětí, kteří nemohou jít do práce, mohou čerpat ošetřovné. Potvrzení o nároku na dávku nevyplňuje praktický lékař, ale škola," uvedla ministryně. Formuláře k získání ošetřovného jsou na webu České správy sociálního zabezpečení a na své stránky je umístí i ministerstvo.

Ošetřovné patří mezi dávky nemocenského pojištění, které mají všichni zaměstnanci. Živnostníci si ho platí dobrovolně. Ošetřovné se vyplácí za kalendářní dny. Pokud mají lidé víc zaměstnání, dávku dostanou jen jednou. Vypočte se jim ale ze všem příjmů.

Ošetřovné se poskytuje nejvýš za devět kalendářních dnů. Pokud zůstanou rodiče doma s dětmi od středy, vydrží jim dávka do příštího čtvrtka. Pokud by zůstávali doma déle, žádnou částku pak už pobírat nebudou.

Rodič, který se sám stará aspoň o jednoho školáka do 16 let, může ošetřovné mít až 16 kalendářních dnů. Kdyby ho začal dostávat od středy, naposledy by ho měl za 26. března. Lidé si mohou na kalkulačce na webu ministerstva práce spočítat, kolik peněz by měli od sociální správy pak obdržet.

Podle Maláčové mohou ti, kteří by se kvůli mimořádným opatřením proti šíření nákazy novým koronavirem dostali do finanční tísně, požádat také úřad práce o dávku mimořádné okamžité pomoci. Tento jednorázový příspěvek činí až patnáctinásobek životního minima. Do konce března tak může dosahovat až 51.150 korun. Od dubna se životní minimum upravuje, zvedá se tedy i případná dávka mimořádné pomoci. Nově by to mělo být nejvýš 57.900 korun.

"Protože se jedná o nenadálou situaci, velmi náhlou situaci, tak lidé, kteří se kvůli opatřením ocitnou ve finanční nouzi, mohou v dobře odůvodněných případech využít mimořádnou okamžitou pomoc," uvedla Maláčová. Neočekává, že by se výdaje zvedly v příštích dnech. Počítá s čerpáním pomoci spíš až v dalších týdnech.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Důchody vzrostou o 805 korun, schválila vláda

27.09.2021 17:43 Aktualizováno Solidární část všech důchodů se od ledna zvýší o 350 korun a zásluhový díl penze se zvedne o 1,3…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Související:

Právě se děje

reklama