Solidární důchod? Schillerová odmítla návrh Maláčové, daně by musely růst o 300 miliard

Zavedení solidárního důchodu, který navrhuje ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v rámci důchodové reformy, by vyžadovalo růst daňových příjmů o 300 miliard korun ročně. Novinářům to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která takové zvýšení daní odmítá. Podle ní je nutné napřed najít shodu na financování důchodové reformy, teprve potom začít diskutovat o jejích parametrech. Podle Maláčové je třeba nalézt dodatečné příjmy, aby budoucí důchody razantně neklesly.

Alena Schillerová
doporučujeme

"Znamená to navýšení daní o více než 300 miliard. To by znamenalo velice razantní navýšení daní, to považuji za nepřijatelné," řekla Schillerová o návrhu Maláčové. Podle ní chybějící částka zhruba odpovídá ročnímu inkasu daně z přidané hodnoty. "Současné daňové zatížení, které je 36 procent HDP, by při tomhle propočtu bylo 41 procent HDP," upozornila ministryně financí.

"Pokud nenajdeme dodatečné příjmy, všichni budou mít o hodně nižší důchody než teď. Spolupráce s ministerstvem financí bude teď extrémně důležitá, už nelze kličkovat," napsala Maláčová ČTK v reakci na odmítavý postoj Schillerové.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes k debatě o reformě financí nechtěl vyjadřovat. ČTK napsal, že Maláčové návrh nezná a čeká na úterní jednání koalice.

Také Schillerová očekává, že se další debata o důchodové reformě povede v úterý na jednání koaliční rady. Zdůraznila, že za prioritní úkol považuje vyřešení finanční udržitelnosti reformy. "Nejdřív musíte mít jasně dané zdroje, kde na tu důchodovou reformu vezmete. Pak se můžeme bavit o dalších parametrech," řekla.

Ministryně financí se rovněž vyjádřila skepticky k možnosti, že by se podařilo důchodovou reformu prosadit do konce funkčního období Sněmovny, které vyprší na podzim 2021. "Legislativní proces v této zemi trvá 11 až 12 měsíců, když nejsou žádné problémy. To znamená, když se neočekává nějaká velká parlamentní debata. A tady se očekává velká parlamentní debata a měla by tu být nějaká dohoda s opozičními stranami," řekla. Podle ní to ale neznamená, že by se v koalici nemělo o reformě důchodů mluvit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nadstandardní růst důchodů? Riziko pro veřejné finance, návrhy je nutné…

07.08.2020 14:01 Podle Národní rozpočtové rady (NRR) nadstandardní zvýšení důchodů a zrušení superhrubé mzdy, o…

Spory kvůli důchodům nejsou ničím novým. Zásluhy si přisuzuje ANO i ČSSD

07.08.2020 08:58 Český premiér Andrej Babiš (ANO) se chlubí tím, že už jako šéf resortu financí v předchozí vládě…

Hamáček chce důchodcům přidat 5000 korun

06.08.2020 22:46 Aktualizováno Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček chce seniorům přidat nad rámec zákonné valorizace jednorázový…

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama