Solidární důchod? Schillerová odmítla návrh Maláčové, daně by musely růst o 300 miliard

Zavedení solidárního důchodu, který navrhuje ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v rámci důchodové reformy, by vyžadovalo růst daňových příjmů o 300 miliard korun ročně. Novinářům to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která takové zvýšení daní odmítá. Podle ní je nutné napřed najít shodu na financování důchodové reformy, teprve potom začít diskutovat o jejích parametrech. Podle Maláčové je třeba nalézt dodatečné příjmy, aby budoucí důchody razantně neklesly.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Alena Schillerová
doporučujeme

"Znamená to navýšení daní o více než 300 miliard. To by znamenalo velice razantní navýšení daní, to považuji za nepřijatelné," řekla Schillerová o návrhu Maláčové. Podle ní chybějící částka zhruba odpovídá ročnímu inkasu daně z přidané hodnoty. "Současné daňové zatížení, které je 36 procent HDP, by při tomhle propočtu bylo 41 procent HDP," upozornila ministryně financí.

"Pokud nenajdeme dodatečné příjmy, všichni budou mít o hodně nižší důchody než teď. Spolupráce s ministerstvem financí bude teď extrémně důležitá, už nelze kličkovat," napsala Maláčová ČTK v reakci na odmítavý postoj Schillerové.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes k debatě o reformě financí nechtěl vyjadřovat. ČTK napsal, že Maláčové návrh nezná a čeká na úterní jednání koalice.

Také Schillerová očekává, že se další debata o důchodové reformě povede v úterý na jednání koaliční rady. Zdůraznila, že za prioritní úkol považuje vyřešení finanční udržitelnosti reformy. "Nejdřív musíte mít jasně dané zdroje, kde na tu důchodovou reformu vezmete. Pak se můžeme bavit o dalších parametrech," řekla.

Ministryně financí se rovněž vyjádřila skepticky k možnosti, že by se podařilo důchodovou reformu prosadit do konce funkčního období Sněmovny, které vyprší na podzim 2021. "Legislativní proces v této zemi trvá 11 až 12 měsíců, když nejsou žádné problémy. To znamená, když se neočekává nějaká velká parlamentní debata. A tady se očekává velká parlamentní debata a měla by tu být nějaká dohoda s opozičními stranami," řekla. Podle ní to ale neznamená, že by se v koalici nemělo o reformě důchodů mluvit.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci jsou na tom špatně, jsou okrádáni, vláda je trestá. Politik…

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Důchodci jsou na tom špatně. Nejde ale o aktuální problém, jde o záležitost, která trvá roky.…

Konopí je levný způsob, jak se zbláznit! U Jílkové se všichni hádali kvůli…

24.01.2020 14:43 Češi mají vážný problém s nadměrnou konzumací alkoholických nápojů. Společně s Francií největšími…

MPSV se přepočítalo. Nový informační systém bude o miliardu dražší

22.01.2020 18:26 Aktualizováno Nový jednotný informační systém resortu práce a sociálních věcí, který se má spustit příští rok a…

Změna v důchodech: Někteří lidé budou odcházet do penze dříve, má to ale…

21.01.2020 21:58 Aktualizováno Koaliční strany se dohodly na tom, že by za každých deset let práce v náročném povolání měli lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama