Vážné výhrady k důchodové reformě: To hlavní vůbec neřeší, shodli se analytici

Návrh důchodové reformy, který dnes představily ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová, neřeší to hlavní, tedy dlouhodobou finanční udržitelnost systému. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Navíc podle nich návrh nemá zajištěnou širší politickou podporu.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Návrh počítá se základním důchodem 10.000 korun pro každého, kdo odpracoval 25 let a platil odvody. Nynější veřejný penzijní systém by se rozdělil na dva pilíře. Z nultého by se vyplácel základní důchod, z prvního zásluhová část penze za odpracované roky a vychované děti. Lidé s náročnou profesí by mohli chodit do penze dřív. Jejich zaměstnavatelé by měli vyšší odvody. Podle Maláčové by reforma v prvních pěti letech stála 25 miliard Kč a platit by se dala z peněz EU z plánu obnovy.

"Navrhované změny důchodového systému řeší mnohé, bohužel nikoli to nejdůležitější, dlouhodobou finanční udržitelnost. Rozdělení jednoho pilíře na dva více peněz nevytvoří," řekl ČTK analytik Deloitte David Marek. Ve všech variantách podle něj výrazně rostou výdaje na důchody v relaci k HDP, aniž by bylo uvedeno, jak tyto náklady budou pokryty. Nejspíše se navrhovaný systém spoléhá na postupné parametrické úpravy, případně využití jiných daní. Bylo by poněkud ambiciózní navrhované změny pojmenovat jako reformu, dodal.

Představené změny jsou jen korekcí současného průběžného systému a nakonec povedou posílení jeho závislosti na daňových příjmech, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. A čím rychleji bude tato populace stárnout, což nebude dlouho trvat, tím více peněz podle něj bude třeba na financování penzí. K hodnocení této 'reformy' je třeba vidět její rozpočtový dopad, protože základním kamenem každé penzijní reformy by měla být udržitelnost veřejných rozpočtů, podotkl.

V návrhu se až příliš odráží politické aspekty a blížící se volby do Poslanecké sněmovny, které se konají v příštím roce, upozornil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Stěžejním problémem návrhu je také to, že nemá zajištěnu prakticky žádnou širší politickou podporu, a to dokonce ani na úrovni koalice.

"Bez výrazného navýšení zadlužení, bez navýšení daňového a odvodového zatížení, nebo bez navýšení věku odchodu do důchodu, případně bez reformního zásahu kombinujícího toto vše není uskutečnitelný a není udržitelný," poznamenal Kovanda.

Návrh má podle prezidenta Asociace penzijních společností Aleše Poklopa dvě zásadní vady. Nevypadá realizovatelný, a i pokud by byl, nevypadá to, že by byl udržitelný. Společným jmenovatelem obou problémů je nejistota. Jak připomněl, téměř 4,5 milionu Čechů se již zajišťuje po své ose skrze penzijní spoření. "Zde by měl stát lidi maximálně podpořit. Je třeba motivovat lidi, aby investovali do svého stáří víc než nyní, a zapojit intenzivněji i zaměstnavatele," doplnil.

Změny penzí doporučuje Česku mimo jiné Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Radí systém zjednodušit a část penze hradit z daní, ale také pokračovat ve zvyšování důchodového věku podle prodlužování života. Odsouvání věkové hranice ale Maláčová odmítá. Podle ní už nyní mají padesátníci problém místo sehnat.

Důchody vzrostou o 805 korun, schválila vláda

28.09.2021 22:00 Aktualizováno Solidární část všech důchodů se od ledna zvýší o 350 korun a zásluhový díl penze se zvedne o 1,3…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Související:

Právě se děje

reklama