Situace samoživitelů po koronakrizi není lehká. Většina na příspěvek nedosáhla, je zadlužená

Rodiny, které musejí přežít pouze s jedním platem, na tom nebyly nikdy zrovna nejlépe. Samoživitelé by mohli vyprávět. Koronakrize se na nich značným způsobem podepsala. Mnozí nemají ani na nájem, natož na nákup školních pomůcek pro děti. Například v květnu jich bylo zadlužených zhruba třetina, přičemž v srpnu tento počet narostl na polovinu. Potvrdila to anketa Klubu svobodných matek s více než tisícovou účastí.

děti
doporučujeme

Resort práce a sociálních věcí od března přišel s nabízenou mimořádnou okamžitou pomocí. Vypadá to ale, že řada samoživitelek s žádostí neuspěla. 

"Výdaje jsou prostě vysoké a situace je těžká. Loni jsem měla možnost sem tam pohlídat pejska nebo pomoct s výcvikem. Letos tato možnost odpadla, protože veškeré akce jsou zrušené a lidi na dovolenou nejezdí, takže o hlídání zájem není,“ stěžovala si samoživitelka Martina Vokrouhlíková v interview pro CNN Prima NEWS.

Mnozí samoživitelé se v důsledku epidemie koronaviru dostali do tíživé finanční situace. Nejsou výjimečné případy, kdy žijí pouze z mateřské a výživného, z něhož živí děti a platí hypotéku. Pokud jde o zmiňovanou Martinu, tak ta se musí starat o dvě. 

"Vzrostla nám míra zadlužení. V květnu se ta zadluženost týkala jedné třetiny, zatímco nyní v srpnu je zadlužená jedna polovina samoživitelů, což pokládám za velmi alarmující,“ nechala se slyšet mluvčí Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Před šesti měsíci muselo s částkou do deseti tisíc korun vyjít 16 % osamělých rodičů s dětmi. Nyní toto číslo narostlo na 29. "V zimě jsem tu měla pány na kotel, který už drží zuby nehty, a pokud by nám letos vypověděl službu, vůbec netuším, jak budu tuto situaci řešit. Jsou to vysoké výdaje, na které se z mateřské našetřit nedá,“ sdělila samoživitelka.

Resort práce a sociálních věcí ale nestojí pouze se zalomenýma rukama a už zamýšlí zvláštní dávku, která by takto postiženým rodinám pomohla. "Už v březnu jsme spustili mimořádnou okamžitou pomoc pro ty, kterým koronavirus naboural rozpočet a umí to prokázat i s tím, že si neumí pomoct vlastními silami,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Nicméně anketa ukázala, že si o mimořádnou okamžitou pomoc požádalo 13 % samoživitelů a samoživitelek, z nichž ale více než dvěma třetinám nebylo vyhověno, a to bez udání důvodu. 

"Pro vznik nároku na dávku je nutné, aby žadatel splnil zákonem dané podmínky. V případě, že tomu tak není, Úřad práce nemůže v souladu s platnou legislativou dávku přiznat. Úřad vždy posuzuje každou žádost individuálně s ohledem na konkrétní situaci žadatele. Pokud klient nesouhlasí s rozhodnutím, může využít zákonné právo a proti rozhodnutí se odvolat,“ vyjádřila se k tomu mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Skoro polovina dotázaných řekla, že by se jí sice peníze od státu hodily, ale že o dávku nežádala. Maximum výše dávky mimořádné okamžité pomoci přitom může činit více než 57 900 korun. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová vládě předloží důchodovou reformu. Má stát 25 miliard

10.04.2021 22:05 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce v příštích dnech předložit vládě návrh…

Sociální výdaje loni meziročně vzrostly o více než 83 miliard korun

07.04.2021 18:49 Sociální výdaje loni meziročně vzrostly o více než 83,3 miliardy korun. Zvýšily se zhruba o 14…

Neplatiči pokut za vybrané přestupky by mohli přijít o část dávek

07.04.2021 18:46 Chudší lidé by mohli přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Výdaje na nemocenskou se v lednu a únoru zvedly meziročně o čtvrtinu

03.04.2021 09:40 Výdaje na nemocenskou překročily za první dva letošní měsíce šest miliard korun. Jsou tak meziročně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama