Situace samoživitelů po koronakrizi není lehká. Většina na příspěvek nedosáhla, je zadlužená

Rodiny, které musejí přežít pouze s jedním platem, na tom nebyly nikdy zrovna nejlépe. Samoživitelé by mohli vyprávět. Koronakrize se na nich značným způsobem podepsala. Mnozí nemají ani na nájem, natož na nákup školních pomůcek pro děti. Například v květnu jich bylo zadlužených zhruba třetina, přičemž v srpnu tento počet narostl na polovinu. Potvrdila to anketa Klubu svobodných matek s více než tisícovou účastí.

děti
doporučujeme

Resort práce a sociálních věcí od března přišel s nabízenou mimořádnou okamžitou pomocí. Vypadá to ale, že řada samoživitelek s žádostí neuspěla. 

"Výdaje jsou prostě vysoké a situace je těžká. Loni jsem měla možnost sem tam pohlídat pejska nebo pomoct s výcvikem. Letos tato možnost odpadla, protože veškeré akce jsou zrušené a lidi na dovolenou nejezdí, takže o hlídání zájem není,“ stěžovala si samoživitelka Martina Vokrouhlíková v interview pro CNN Prima NEWS.

Mnozí samoživitelé se v důsledku epidemie koronaviru dostali do tíživé finanční situace. Nejsou výjimečné případy, kdy žijí pouze z mateřské a výživného, z něhož živí děti a platí hypotéku. Pokud jde o zmiňovanou Martinu, tak ta se musí starat o dvě. 

"Vzrostla nám míra zadlužení. V květnu se ta zadluženost týkala jedné třetiny, zatímco nyní v srpnu je zadlužená jedna polovina samoživitelů, což pokládám za velmi alarmující,“ nechala se slyšet mluvčí Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Před šesti měsíci muselo s částkou do deseti tisíc korun vyjít 16 % osamělých rodičů s dětmi. Nyní toto číslo narostlo na 29. "V zimě jsem tu měla pány na kotel, který už drží zuby nehty, a pokud by nám letos vypověděl službu, vůbec netuším, jak budu tuto situaci řešit. Jsou to vysoké výdaje, na které se z mateřské našetřit nedá,“ sdělila samoživitelka.

Resort práce a sociálních věcí ale nestojí pouze se zalomenýma rukama a už zamýšlí zvláštní dávku, která by takto postiženým rodinám pomohla. "Už v březnu jsme spustili mimořádnou okamžitou pomoc pro ty, kterým koronavirus naboural rozpočet a umí to prokázat i s tím, že si neumí pomoct vlastními silami,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Nicméně anketa ukázala, že si o mimořádnou okamžitou pomoc požádalo 13 % samoživitelů a samoživitelek, z nichž ale více než dvěma třetinám nebylo vyhověno, a to bez udání důvodu. 

"Pro vznik nároku na dávku je nutné, aby žadatel splnil zákonem dané podmínky. V případě, že tomu tak není, Úřad práce nemůže v souladu s platnou legislativou dávku přiznat. Úřad vždy posuzuje každou žádost individuálně s ohledem na konkrétní situaci žadatele. Pokud klient nesouhlasí s rozhodnutím, může využít zákonné právo a proti rozhodnutí se odvolat,“ vyjádřila se k tomu mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Skoro polovina dotázaných řekla, že by se jí sice peníze od státu hodily, ale že o dávku nežádala. Maximum výše dávky mimořádné okamžité pomoci přitom může činit více než 57 900 korun. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

500 korun k důchodu za každé vychované dítě, navrhují lidovci. Vláda bude…

19.09.2020 18:32 Aktualizováno Opětovnou snahu opozičních lidovců přidat rodiči k důchodu 500 korun měsíčně za každé vychované…

Neplatiči pokut za přestupky by měli přijít o část dávek, navrhuje…

11.09.2020 09:10 Chudší lidé, kteří páchají přestupky a neplatí za ně postihy, by mohli přijít o část doplatku na…

Důchody jsou neudržitelné, varuje expertka. Češi si podle ní zaslouží…

09.09.2020 09:37 Odborníci dlouhodobě volají po reformě stávajícího důchodového systému. Ta ale stále nepřichází,…

Lidovci navrhli změnu: Rouškovné jen pro lidi s nižší penzí, vdovy a vdovce

07.09.2020 12:48 Lidovci navrhují vyplatit příspěvek 5000 korun jen seniorům a seniorkám s podprůměrným důchodem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama