Vláda nerozhodla, jak to bude s ošetřovným po otevření školek

Vláda zatím nerozhodla o jasnějších podmínkách vyplácení ošetřovného po otevření školek. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to dnes řekla vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by záležitost mohl upravit pozměňovací návrh k zákonu o odložení sociálních odvodů firmám, který by mohla Sněmovna schvalovat ve středu. Stanovení jasnějších pravidel žádá ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vláda ČR
doporučujeme

"My jsme to dnes řešili (další vyplácení ošetřovného), ale nedořešili," uvedla Schillerová.

Maláčová žádala resorty školství a zdravotnictví o určení jasných pravidel, kdo z dětí do otevíraných škol či školek může a kdo by neměl. Podle toho by se upravilo i vyplácení ošetřovného. Podle Schillerové ministryně práce navrhuje úpravu podmínek doplnit do připraveného zákona o odkladu odvodů, o němž by tento týden mohla rozhodnout dolní komora. Do projednávání normy se tak musí vyjasnit, co by v pozměňovacím návrhu případně mělo být a zda by měl podporu ostatních stran, míní Schillerová.

"Otázka je, zda potřebujeme pozměňovací návrh. De facto školy jsou vyřešené. Zbývají školky. Ošetřovné je nějak nastaveno. školky buď otevřeny jsou, nebo nejsou," dodala Schillerová. Rodiče dětí z otevřených školek by tak zřejmě nemuseli mít na ošetřovné už nárok.

Stát hradí ošetřovné na děti do 13 let i na starší postižené školáky po celou dobu uzavření škol, nejdéle však do konce června. Vláda nařídila kvůli šíření koronaviru zavřít školy 11. března. Provoz zastavila i většina školek. Stát jim to ale nepřikázal, rozhodli o tom jejich provozovatelé.

Ve školách uvolnění nařízených opatření podle ministrů zdravotnictví Adama Vojtěcha a školství Roberta Plagy (oba ANO) neznamená plné obnovení školní docházky a výuka bude omezená. Záležet tak bude na rozhodnutí rodičů, zda zůstanou s dětmi dál doma, nebo půjdou do práce.

Stát doplácí zaměstnancům kvůli uzavřeným školám a školkám ošetřovné 60 procent základu příjmu za březen a od dubna 80 procent. Živnostníci pak dostávají za březen za den 424 korun a od dubna 500 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet kuřáků v ČR klesá. Ministr Vojtěch ale upozornil na nový problém

28.05.2020 14:35 Kuřáků v ČR podle výzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z loňského roku v posledních sedmi…

Maláčová chce zvýšit podporu v nezaměstnanosti

15.05.2020 18:53 Česko bude muset zvýšit dočasně podporu v nezaměstnanosti kvůli dopadům koronavirové krize. Po…

Babiš neví, jestli důchodcům k penzím ještě něco přidá

13.05.2020 14:54 Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím není schopen říct, zda vláda zvýší od ledna důchody o vyšší částku…

Důchody opět porostou. O kolik si senioři přilepší?

11.05.2020 22:02 Aktualizováno Důchody v České republice by se od ledna měly zvýšit o víc než 800 Kč na průměrných 15.270 korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy