Zálohované výživné? Opozice kritizuje plán vlády, nejostřeji ODS a TOP 09

Kriticky se staví představitelé opozice oslovení ČTK k plánu vládní koalice vyplácet zálohované výživné až dva roky rodičům, kterým partner neposlal celé soudem stanovené výživné po čtyři měsíce. Kabinet by podle nich měl řešit především to, aby byly dluhy na alimentech lépe vymahatelné. Zatímco Piráti kritizují některé prvky plánu, na kterém se koalice shodla v úterý, ODS či TOP 09 odmítají zavedení dávky jako takové.

Markéta Pekarová Adamová

Poslanec Jan Bauer (ODS) uvedl, že zálohované výživné není nic jiného, než nová sociální dávka. "Problém neplatičů alimentů nevyřeší a náklad převede na bedra daňových poplatníků. Úřady práce se stanou vymahači dluhů. Na koho se budou daňoví poplatníci skládat příště?" napsal Bauer ČTK. ODS podle něj chce jít cestou zpřísnění zákonů, dalších sankcí pro neplatiče, zlepšení vymahatelnosti a práce soudů.

I šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že nepodporuje zavádění nové dávky. "ČR má robustní systém sociálních dávek už nyní. Je tedy možné poskytnout pomoc samoživitelům, jejichž bývalý partner neplní svou povinnost vůči dětem, už dnes z jiných dávek," napsala Adamová ČTK. Zmínila příspěvky na bydlení či živobytí. "Stát musí zajistit lepší vymahatelnost, postupovat důsledněji vůči neplatičům, ale nemá jejich povinnost přenášet na ostatní občany, kteří si závazky poctivě plní," dodala.

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová kritizuje většinu prvků plánu. "Dvouletý limit nedává smysl, co má rodič dělat poté?" uvedla. Pomoc musí trvat až do nabytí zletilosti dítěte, problém navíc způsobí i to, že má být jen pro lidi, kterým partner neposlal celé výživné, míní. "To musí nahradit původní znění, tedy 'neplatí část, nebo celé' výživné, jinak jsou pečující v pasti," dodala. Nesouhlasí ani s tím, aby byla maximální výše dávky omezena pevnou částkou 3000 korun měsíčně. "Částku je nutné nahradit 1,5násobkem životního minima dítěte daného věku, aby bylo možné navýšení dle inflace beze změny zákona," dodala Richterová.

Podle SPD by měl stát zajistit především to, aby měl každý rodič po rozchodu s partnerem právo na přímou péči o dítě, a ta se nenahrazovala alimenty. "Druhá věc je nespravedlivé a netransparentní vyměřování výživného. V civilizované Evropě je standard předvídatelné výživné podle předem daných tabulek," uvedl šéf hnutí Tomio Okamura. Vládní návrh podle něj není dobře zpracován. Otázkou je i to, zda mají zodpovědní rodiče ze svých daní doplácet na nezodpovědné, uvedl.

Lepší vymahatelností podmiňuje dávku Pavla Golasowská (KDU-ČSL). "Nesouhlasím, pokud nebude zajištěna vymahatelnost alimentů u neplatičů, která je teď něco mezi 10 až 15 procenty. Není možné, aby na neplatiče dopláceli daňoví poplatníci, kteří pracují, starají se o děti a odvádějí daně," konstatovala.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová uvedla, že kabinet by měl spíš dělat opatření, která zamezí neplacení výživného. Dlouhodobě podle ní nebude plán výhodný ani pro rodiny, ani pro státní rozpočet. "Lepší by bylo u neplatících rodičů okamžité převedení například na veřejně prospěšné práce u obcí, a tím poskytnutí možnosti pracovat a své dluhy splácet i do dlouhé budoucnosti, nejen na dva roky," dodala.

Opozice překazila vládě plán na zrychlené schvalování zvýšení důchodů

23.06.2021 15:57 Vládní návrh na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci Sněmovna…

Duka se kvůli kontroverzním hrám obrátí na Ústavní soud

22.06.2021 13:11 Kardinál Dominik Duka a jeho právník Ronald Němec podají ústavní stížnost proti rozhodnutí soudů,…

Příjemci některých dávek musí od července opět dokládat úřadu práce příjmy

16.06.2021 11:52 Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči,…

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

15.06.2021 17:19 V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší…

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

V 1. čtvrtletí si na penzi spořilo 4,42 milionu lidí, letos jich přibylo…

26.05.2021 10:19 Ve třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního čtvrtletí 2021 na penzi spořilo 4,420…

Související:

Právě se děje