Zasedala důchodová komise. Řeší se možnosti zkrátit dobu práce pro získání penze

O možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze jednala dnes důchodová komise. Lidé by tak mohli důchod z veřejného systému dostat ne po 35 letech práce a placení odvodů, ale po kratším čase. Podle toho by se jim ale také částka mohla snížit. Novinářům to po dnešním jednání komise řekla její předsedkyně Danuše Nerudová.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Dále se rozpracují varianty změkčování podmínek. Existuje celá řada variant... Dneska jsme z pera ministerstva práce diskutovali návrh změkčení podmínek doby pojištění a případného přiznávání a krácení nároku na důchod," uvedla Nerudová.

Zkrácení povinné doby důchodového pojištění je jedna ze změn, kterou Česku radí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Resorty práce a financí si od ní nechaly vypracovat analýzu důchodového systému. Nyní k ní podávají připomínky, výsledná studie by měla dorazit na podzim.

Podle propočtů by mohlo v Česku přibývat lidí, kteří povinnost odpracovat 35 let nesplní a starobní penzi nezískají. "Dnes ze 100.000 přiznaných důchodů ročně zhruba 5000 seniorů a seniorek na starobní důchod nedosáhne. Obavy existují," uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Podrobnosti k dalším výsledkům analýzy OECD, o nichž komise dnes debatovala, nechtěla Nerudová zatím přiblížit. "Vypadá to, že se komise ubírala dobrou cestou, protože v základních obrysech jsou věci, že by reforma (penzí) měla způsobit, že systém bude srozumitelný a jednodušší, že by měly být zapojovány obecné daně," uvedla šéfka komise.

OECD už v minulosti Česku několikrát doporučila důchodový systém upravit. Radila třeba v budoucnu dál odsouvat věk nástupu do penze podle prodlužování života. Důchodová věková hranice se v Česku zvedá každý rok, a to obvykle o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen. V 65 letech budou muži i ženy odcházet zhruba po roce 2036. Další pomalé odsouvání věku, které by se týkalo dnešních třicátníků či dvacátníků, vláda loni odmítla. Jednat by o tom měl příští kabinet znovu v roce 2024.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Systém penzí je v deficitu 13,85 miliardy. Babiš řekl, zda bude na důchody

31.07.2020 22:02 Aktualizováno Systém penzí v Česku se letos dostal po předchozích dvou letech znovu do propadu. Za první pololetí…

Systém penzí ve schodku. Důvodem jsou pandemie i růst důchodů, soudí…

31.07.2020 16:58 Schodek důchodového systému v prvním pololetí způsobila především pandemie kornonaviru, která…

Maláčová: ČSSD chce do Vánoc připravit systém výplat náhradního výživného

28.07.2020 13:51 ČSSD chce mít do Vánoc připravený systém výplat náhradního výživného pro rodiče dětí, jimž partneři…

Maláčová apeluje na prodloužení Antiviru. Je levnější než dávky, tvrdí

14.07.2020 16:52 ČSSD usiluje o prodloužení programu Antivirus, díky kterému obdrželo od začátku března do července…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama