Zasedala důchodová komise. Řeší se možnosti zkrátit dobu práce pro získání penze

O možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze jednala dnes důchodová komise. Lidé by tak mohli důchod z veřejného systému dostat ne po 35 letech práce a placení odvodů, ale po kratším čase. Podle toho by se jim ale také částka mohla snížit. Novinářům to po dnešním jednání komise řekla její předsedkyně Danuše Nerudová.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Dále se rozpracují varianty změkčování podmínek. Existuje celá řada variant... Dneska jsme z pera ministerstva práce diskutovali návrh změkčení podmínek doby pojištění a případného přiznávání a krácení nároku na důchod," uvedla Nerudová.

Zkrácení povinné doby důchodového pojištění je jedna ze změn, kterou Česku radí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Resorty práce a financí si od ní nechaly vypracovat analýzu důchodového systému. Nyní k ní podávají připomínky, výsledná studie by měla dorazit na podzim.

Podle propočtů by mohlo v Česku přibývat lidí, kteří povinnost odpracovat 35 let nesplní a starobní penzi nezískají. "Dnes ze 100.000 přiznaných důchodů ročně zhruba 5000 seniorů a seniorek na starobní důchod nedosáhne. Obavy existují," uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Podrobnosti k dalším výsledkům analýzy OECD, o nichž komise dnes debatovala, nechtěla Nerudová zatím přiblížit. "Vypadá to, že se komise ubírala dobrou cestou, protože v základních obrysech jsou věci, že by reforma (penzí) měla způsobit, že systém bude srozumitelný a jednodušší, že by měly být zapojovány obecné daně," uvedla šéfka komise.

OECD už v minulosti Česku několikrát doporučila důchodový systém upravit. Radila třeba v budoucnu dál odsouvat věk nástupu do penze podle prodlužování života. Důchodová věková hranice se v Česku zvedá každý rok, a to obvykle o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen. V 65 letech budou muži i ženy odcházet zhruba po roce 2036. Další pomalé odsouvání věku, které by se týkalo dnešních třicátníků či dvacátníků, vláda loni odmítla. Jednat by o tom měl příští kabinet znovu v roce 2024.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbor doporučil Sněmovně schválit vyšší přídavky i pro víc dětí

17.02.2021 13:50 Sněmovní sociální výbor dnes doporučil poslancům schválit navýšení přídavků na děti zhruba o…

Ošetřovné se nebude započítávat do příjmu kvůli dávkám

29.01.2021 13:34 Ošetřovné se při uzavření škol kvůli koronaviru nebude započítávat do příjmu při posuzování nároku…

Správa vyplatila na příspěvku OSVČ a malým firmám 3,7 miliardy

25.01.2021 15:28 Finanční správa eviduje k dnešku 460.892 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, v…

ČSSD znovu zvažuje mimořádný příspěvek důchodcům

19.01.2021 22:00 Aktualizováno Kdyby v Česku letos výrazněji rostly ceny a lidé měli výdaje kvůli epidemii, sociální demokraté ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama