Zavedení minimální penze by stálo navíc až desítky miliard korun, spočítala rada

Zavedení minimálního důchodu v Česku by si vyžádalo ročně dodatečně miliardy až desítky miliard korun navíc, a to podle stanovené částky. Pokud by nastavení zaručené penze neprovázela i další opatření k zajištění příjmů či snížení nákladů, narušilo by to stabilitu veřejných financí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ve své simulaci odhadovaných nákladů to propočítala Národní rozpočtová rada (NRR). O zavedení případného minimálního důchodu začala debatovat důchodová komise.

Úřad NRR vycházel z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a z výsledků evropského průzkumu o příjmech domácností z roku 2017 (EU-SILC). Ve své simulaci spočítal dodatečnou sumu na doplacení nízkých penzí do stanoveného minimálního důchodu. Pokud by činil 8000 korun, stálo by to 1,1 miliardy navíc. Sto milionů by se ale ušetřilo na dávkách, a to hlavně na bydlení. Při desetitisícové nejnižší penzi by na dorovnání bylo potřeba 3,6 miliardy korun. Na dávkách by se ale ušetřilo 200 milionů.

U minimálního důchodu 11.000 korun by dodatečné výdaje činily 6,7 miliardy. O 300 milionů méně by se ale mohlo vydat na dávkách. Dvanáctitisícový minimální důchod by vyšel na 12,3 miliardy, do dávek by mohlo putovat o 400 milionů méně. Minimální důchod 13.000 korun by vyšel na 21,4 miliardy, po odečtení úspory na dávkách by to bylo 20,8 miliardy. Patnáctitisícová nejnižší penze by teď stála na rok navíc 52,6 miliardy korun a do dávek by mohlo jít o 900 milionů méně.

"Samotné zavedení bez dalších opatření by narušilo stabilitu veřejných financí. Bylo by tedy nutné podniknout další kroky, které by zajistily vyšší příjmy na penze či snížení nákladů," uvedla NRR. Autoři zdůraznili, že odhadované částky nepředstavují celkové náklady, ale jen odhadovanou dodatečnou sumu na doplatek nižších důchodů do stanovené minimální penze. Důchodová komise totiž zatím nezveřejnila podrobnosti k nastavení případného nultého a prvního pilíře. Své propočty a simulace s dopady na státní rozpočet by měla mít v lednu.

Důchodová komise se zatím shodla na tom, že by se měly připravit podrobnější podklady k možnému rozdělení nynějšího veřejného důchodového pilíře na dva. Z nového nultého pilíře by se hradila solidární část penze z daní, tedy minimální důchod. Z prvního pilíře by pak lidé dostávali zásluhovou část penze, která by se platila z vybraného pojistného. Šéfka komise Danuše Nerudová po posledním zasedání řekla, že se debatovalo pro představu o minimální penzi mezi 10.000 a 11.000 korunami. Zástupci politických stran zmínili nejnižší důchod ve výši třetiny průměrné mzdy.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na konci června vyplácela přes 2,89 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních penzí. Starobních důchodců bylo téměř 2,41 milionu. Své důchodové systémy mají i vnitro či obrana. Podle statistického úřadu průměrná hrubá mzda v prvním pololetí činila 33.297 korun.

Průměrný starobní důchod od ČSSZ v pololetí činil 13.408 korun. Podle důchodové ročenky polovina seniorů a seniorek pobírala loni penzi nižší než 12.289, desetina neměla ani 9204 korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průměrný důchod má stoupnout o 839 korun. Vláda schválila návrh valorizace

22.09.2020 22:05 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh valorizace důchodů na příští rok. U průměrného starobního důchodu by…

Schillerová a Maláčová se nedohodly na rozpočtu MPSV, problém je s…

22.09.2020 15:47 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD) se dnes nedohodly na…

500 korun k důchodu za každé vychované dítě, navrhují lidovci. Vláda bude…

19.09.2020 18:32 Aktualizováno Opětovnou snahu opozičních lidovců přidat rodiči k důchodu 500 korun měsíčně za každé vychované…

Neplatiči pokut za přestupky by měli přijít o část dávek, navrhuje…

11.09.2020 09:10 Chudší lidé, kteří páchají přestupky a neplatí za ně postihy, by mohli přijít o část doplatku na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama