Zvedat věk odchodu do penze? Maláčová je proti, šéfka komise Nerudová pro

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se neshodne ve věci případného navyšování věku odchodu do důchodu s předsedkyní důchodové komise Danuší Nerudovou. Ministryně prosazuje takzvanou technickou variantu důchodové reformy, která je jedna ze zvažovaných. Šéfka komise prosazuje stejnou, ale uvažuje o prodloužení věku do důchodu. Maláčová je proti, uvedla dnes v debatě Otázky Václava Moravce. Dodala, že do léta chce předložit paragrafované znění jedné z variant reformy.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

"Paní předsedkyně Nerudová si myslí, že se bude muset zvedat věk odchodu do důchodu, já za sebe říkám politicky, že nechci zvedat věk odchodu do důchodu. To je jediný rozdíl, který mezi námi panuje," řekla dnes Maláčová.

Reagovala tak na vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který v dnešním rozhovoru pro ČT uvedl, že Nerudová prezentuje principy reformy zcela jinak než Maláčová.

Babiš také Maláčovou kritizoval za to, že v případě důchodové reformy neplní programové prohlášení vlády. "Předložím takovou důchodovou reformu, která je v souladu s programovým prohlášením vlády. V tuto chvíli na legislativním rozpracování odborníci MPSV pracují," uvedla ministryně.

Řekla, že do léta by chtěla předložit již paragrafované znění jedné z variant reformy. "Rýsuje se nám dohoda napříč politickým spektrem o technické variantě. Sociální demokracie ale podporuje spravedlivou variantu," uvedla.

Ve spravedlivé a technické verzi by základní důchod činil 30 procent průměrné mzdy, v úsporné 22 procent. V prvních dvou by tak všichni senioři a seniorky měli teď jistých 10.500 korun, ve třetí 7740 korun. Zásluhová část by měla zůstat stejná jako dosud, tvrdí ministryně i šéfka komise, rektorka brněnské Mendelovy univerzity Nerudová. Modely se liší také oceněním péče o dítě či práce i po dosažení důchodového věku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asociace: Ve třetím důchodovém pilíři ubylo 24 tisíc lidí

25.11.2020 16:49 Aktualizováno Na konci září 2020 si na penzi ve třetím pilíři spořilo 4,414 milionu účastníků, proti konci…

Všichni důchodci dostanou jednorázový příspěvek 5000 korun, Zeman zákon…

19.11.2020 15:43 Všichni důchodci dostanou v prosinci jednorázově 5000 korun. Vládní návrh zákona, který výplatu…

OECD radí Česku: Dál zvedejte důchodový věk a plaťte část penze z daní

18.11.2020 18:58 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučuje Česku pokračovat ve zvyšování…

Dávky na bydlení by se mohly zvýšit, MPSV navrhlo změnu normativů

11.11.2020 13:26 Dávky na bydlení by se mohly od ledna mírně zvýšit. Ministerstvo práce navrhuje zvednout takzvané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama