Zvedat věk odchodu do penze? Maláčová je proti, šéfka komise Nerudová pro

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se neshodne ve věci případného navyšování věku odchodu do důchodu s předsedkyní důchodové komise Danuší Nerudovou. Ministryně prosazuje takzvanou technickou variantu důchodové reformy, která je jedna ze zvažovaných. Šéfka komise prosazuje stejnou, ale uvažuje o prodloužení věku do důchodu. Maláčová je proti, uvedla dnes v debatě Otázky Václava Moravce. Dodala, že do léta chce předložit paragrafované znění jedné z variant reformy.

Přidejte svůj názor 227 komentářů

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

"Paní předsedkyně Nerudová si myslí, že se bude muset zvedat věk odchodu do důchodu, já za sebe říkám politicky, že nechci zvedat věk odchodu do důchodu. To je jediný rozdíl, který mezi námi panuje," řekla dnes Maláčová.

Reagovala tak na vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který v dnešním rozhovoru pro ČT uvedl, že Nerudová prezentuje principy reformy zcela jinak než Maláčová.

Babiš také Maláčovou kritizoval za to, že v případě důchodové reformy neplní programové prohlášení vlády. "Předložím takovou důchodovou reformu, která je v souladu s programovým prohlášením vlády. V tuto chvíli na legislativním rozpracování odborníci MPSV pracují," uvedla ministryně.

Řekla, že do léta by chtěla předložit již paragrafované znění jedné z variant reformy. "Rýsuje se nám dohoda napříč politickým spektrem o technické variantě. Sociální demokracie ale podporuje spravedlivou variantu," uvedla.

Ve spravedlivé a technické verzi by základní důchod činil 30 procent průměrné mzdy, v úsporné 22 procent. V prvních dvou by tak všichni senioři a seniorky měli teď jistých 10.500 korun, ve třetí 7740 korun. Zásluhová část by měla zůstat stejná jako dosud, tvrdí ministryně i šéfka komise, rektorka brněnské Mendelovy univerzity Nerudová. Modely se liší také oceněním péče o dítě či práce i po dosažení důchodového věku.

Loading...
Vstupte do diskuze (227)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

13. důchod: Proč ho na Slovensku dostanou a čeští důchodci ne?

21.02.2020 22:45 Aktualizováno Slovensko by mělo ještě letos začít vyplácen seniorům takzvaný 13. důchod. Spekulovalo se o něm i v…

Ve zrušeném 2. pilíři jsou stále peníze. Nevyzvedlo si je téměř 2000 lidí

21.02.2020 13:35 Téměř 2000 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění.…

Úřady práce manipulují s dávkami. Lidem nepomáhají a neříkají pravdu

19.02.2020 22:35 Aktualizováno Se závažným zjištěním přišel pořad České televize 168 hodin. Podle jeho informací některé úřady…

Češi se chtějí mít v důchodu dobře. Průzkum ukázal, kolik si šetří

19.02.2020 14:03 Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama