Ministerstva zemědělství a zahraničí schválila umístění zemědělských diplomatů do pěti zemí

Praha - Pět agrárních diplomatů bude zastupovat proexportní zájmy českých zemědělců a potravinářů na zastupitelských úřadech v Rusku, na Ukrajině, v Číně, Srbsku a Saúdské Arábii. Obsazení pozic těchto zemědělských radů vzejde z otevřených výběrových řízení. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničních věcí

Schválený materiál navazuje na společné memorandum o spolupráci, které podepsali ministři Marian Jurečka a Lubomír Zaorálek v polovině června. Na jeho základě budou vybraní odborníci v oblasti zemědělství, potravinářství a navazujících technologií vysíláni na velvyslanectví v průběhu příštího roku. Formálně budou tito pracovníci podřízeni velvyslanci České republiky v dané zemi.

„Zřízení pozic agrodiplomatů jsme vyhodnotili jako nejefektivnější způsob proniknutí českých zemědělsko-potravinářských firem na zahraniční trhy. Také v souvislosti s řešením dopadů ruských sankcí je vyslání zemědělských diplomatů významnou aktivitou, protože naši producenti a obchodníci hledají nové exportní příležitosti mimo Evropu. A tito odborníci by jim v tom měli aktivně pomáhat," řekl ministr zemědělství Jurečka.

„Posílení týmů zastupitelských úřadů České republiky ve vybraných zemích o experty v oblasti zemědělství je dalším z řady praktických kroků, které v rámci ekonomické diplomacie realizuje Ministerstvo zahraničních věcí s cílem zlepšení podpory českého exportu. Výběru těchto destinací předcházela podrobná diskuse, při níž jsme vzali v potaz i stanovisko firemního sektoru," uvedl ministr zahraničních věcí Zaorálek.

Pětice vybraných zemí má předpoklad budoucího růstu národních hospodářství, velký exportní potenciál pro české výrobky a zároveň je součástí regionů, o které je zvýšený zájem ze strany českých potravinářských firem. V případě Srbska a Saúdské Arábie budou aktivity zemědělských diplomatů přesahovat i do okolních států. V případě Západního Balkánu to bude zejména Bosna a Hercegovina a Makedonie, na Arabském poloostrově pak země sousedící se Saúdskou Arábií.

Pokud se v budoucnu výrazněji změní geopolitická nebo ekonomická situace v daných regionech, Ministerstvo zemědělství je připraveno změnit destinace působení zemědělských diplomatů, případně rozhodnout i o rozšíření jejich sítě. Na doporučení MZV jsou v hledáčku resortu zemědělství Spojené státy americké, Japonsko nebo některé ze zemí severní Afriky (Maroko, Alžírsko), případně z latinské Ameriky (Brazílie, Mexiko).

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje