Potraviny odjinud kontrolujeme víc, vzkázal Jurečka Polákům

Praha - České dozorové orgány kontrolovaly více potraviny z Německa, Nizozemska a Belgie než z Polska. Uvedl to dnes ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který polskému resortnímu kolegovi Marku Sawickému poslal údajně důkazy o tom, že inspekční orgány neprověřovaly polské potraviny více než dovoz z jiných zemí.

Bělobrádek, Chládek a Jurečka
doporučujeme

Z tabulky přiložené k dopisu však vyplývá, že u zahraničních potravin letos pocházelo nejvíce odebraných vzorků skutečně z Polska. Čísla dokládající Jurečkova tvrzení v příloze dopisu, kterou úřad rozeslal novinářům, chybí. Čísla, která následně MZe a Státní veterinární správa předložily ČTK však již ministrovy výroky potvrdila.

Z přiložené tabulky vyplývá, že kontroloři odebrali letos přes 32.000 vzorků potravin od českých výrobců. Z Polska pocházelo 4500 odebraných vzorků, což bylo zhruba o 1400 více než z Německa a dvojnásobné množství než ze třetího Španělska. Polské zboží figuruje z pohledu celkově odebraných vzorků na druhém místě i v inkriminovaném období od 7. srpna, tedy od doby, kdy Rusko vyhlásilo sankce na dovozy vybraných potravin ze Západu.

"Ministru Sawickému předkládám statistický přehled jako důkaz toho, že naše dozorové orgány Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce nekontrolovaly polské potraviny nebo potraviny dovážené z Polska více než z jiných zemí," uvedl Jurečka v tiskové zprávě. Z čísel je podle něho vidět, že české dozorové orgány více kontrolovaly například potraviny z Německa, z Nizozemska nebo Belgie.

Poláky pobouřilo nařízení, které mělo údajně požadovat bedlivější kontroly potravin z Polska než z dalších zemí. Česká strana možnou diskriminaci polských producentů popírá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama