Důchodkyně ztropila peklo u Jílkové. Pustila se i do ministra

Praha - České prodejce potravin čeká od nového roku zásadní změna. Nově budou muset uvádět mnohem více informací zejména o nebalených potravinách, které prodávají. Prodejci ale oponují, že nové informace nebude kam uvádět. Na toto téma diskutoval v pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou i ministr zemědělství za KDU-ČSL Marian Jurečka.

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Podle Jurečky mohou být tyto informace umístěny například na tabuli vedle pultu či dostupné v elektronické podobě. Následně dodal, že obchodníci o chystaných změnách vědí už tři roky.

Podle Petra Moravy z Asociace českého tradičního obchodu jsou ale obchodníci nad rámec směrnic EU nuceni uvádět i informace, které jsou zbytečné. K čemu je adresa výrobce? K čemu je dobré vědět, kde leží například Kostelecké uzeniny?" ptá se s tím, že jsme papežštější než papež. Dodal, že sídlo firmy automaticky neznamená adresu, na níž se produkty zpracovávají.

Vše se bude falšovat, rozlítila se důchodkyně

Seniorka Eva Anderlová v pořadu vzpomínala, jak jako malá chodila pro mouku ke svému stálému prodejci, který jí garantoval kvalitu potravin. Nyní se obává, že nutnost většího množství informovanosti zákazníků dospěje do stádia, kdy se začnou informace falšovat. "Všechno to budou falzifikáty!" rozkřičela se za podpory divačky z publika, která dodala, že dnes se padělají i peníze.

Na to jí ale oponoval Jurečka, který podotkl, že není sice možné zkontrolovat 100 procent výrobků na trhu, ale i přesto je Česká republika v rámci důslednosti kontrol 23. nejúspěšnější zemí světa.

Ředitel největší výrobny potravin v České republice Jan Hanuš ale příval nových informací pro spotřebitele považuje za příležitost. "Někdo tu změnu vezme jako novou příležitost a někdo jako novou hrozbu, my pro zákazníky připravujeme označení, které jim sdělí, že maso, které si kupují, pochází z českých chovů a bylo zpracováno u nás," uvedl.

Maso z Polska je levnější, ale...

Do diskuze se zapojila i divačka, jejíž manžel podniká a maso dováží z Polska, zejména kvůli nizší ceně. Na to ale Hanuš odvětil, že pro Polsko jsou významné jiné trhy, kterým dodávají kvalitní maso, a to, co zbyde, putuje například právě do České republiky.

Adam Zimovčák ze Sdružení malých obchodů vidí velký problém také v maržích nadnárodních obchodních řetězců, které podle něj tvoří 70 procent trhu. K tomu sám ministr přiznal, že nedávno v jednom nejmenovaném supermarketu viděl litr mléka za 22 korun, přičemž od zemědělců je výkupní cena kolem devíti korun a do obchodů putuje zabalené a zpracované za zhruba 12 korun.

"Pokud řetězce dávají v letácích slevy ve výši 30 nebo 40 procent, pak tedy zřejmě klamou občany," zakončil ostrou debatu Zimovčák.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje