Lidé získají větší vliv na povolování staveb. Co novela umožní?

Praha - Posílit vliv veřejnosti na povolování staveb kvůli EU má novela, kterou dnes schválila Sněmovna. Některé z vládou navrhovaných požadavků ale zmírnila. Přijetí je ale podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nutné kvůli tomu, že bez změny pravidel hrozí problémy s čerpáním evropských dotací.

Richard Brabec /ANO/, ministr životního prostředí

Novela měla původně začít platit od začátku příštího roku, Sněmovna ale s Brabcovým souhlasem posunula účinnost na 1. března 2015. Toto pozdržení je neformálně domluveno i s Evropskou komisí, řekl ČTK ministr, který prakticky všechny sněmovní úpravy podpořil.

Poslanci například ze 60 na 45 dní zkrátili lhůtu pro zjišťovací řízení, ve kterém úřady posuzují, zda má plánovaná stavba významný vliv na životní prostředí. Podobně soudy by měly následně o případných žalobách proti povolovacímu řízení vynést verdikt do 90, nikoli do 150 dnů.

Předmětem sporu bylo ustanovení, podle něhož by už samotné podání žaloby mělo mít automaticky odkladný účinek na výkon rozhodnutí, proti čemuž měly námitky zejména stavbaři. Sněmovna ale určila, že o odkladu budou rozhodovat soudy. Dosud o případném pozastavení stavby do definitivního rozhodnutí o sporu musí rozhodnout takzvaným předběžným opatřením.

Ze 100 na 500 parkovacích míst také Sněmovna upravila limit pro zjišťovací řízení pro výstavbu parkoviště. Stejně tak by neměly podléhat řízení všechny záměry rozvoje měst, ale jen ty s rozlohou nad pět hektarů. To odpovídá například zástavbě 50 rodinných domů s rozlohou pozemku 1000 metrů čtverečních.

U průmyslových zón by se mělo řízení konat až od 20 hektarů plochy a nikoliv od 3000 metrů čtverečních, jak navrhla vláda. V případě výstavby skladů stanovila Sněmovna limit na celkovou výměru nad 10.000 metrů čtverečních zastavěné plochy, v případě výstavby obchodních komplexů a nákupních středisek na 6000 metrů čtverečních zastavěné plochy.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje