Lepší vzduch a nové čističky? Smůla, Česko není schopné vyčerpat dotace

Praha - Česko bohužel stále nedokáže využít peněz, které Brusel nabzí. Ztráta z evropských fondů letos bude podle ministra Richarda Brabce (ANO) v resortu životního prostředí zřejmě pět miliard korun. Původně sice hrozilo, že dosáhne 16 miliard, ale ani tak není co slavit.

Richard Brabec /ANO/, ministr životního prostředí
doporučujeme

Pokud nějaké peníze zbudou, Česká republika o ně přijde, protože se nebudou moct převést do příštího roku. Mohly se přitom za ně vybudovat například nové čističky odpadních vod nebo zlepšit ovzduší.

Operační program Životní prostředí patřil mezi nejrizikovější. Brabec ale nyní tvrdí, že mu ztráty klesnou ze všech fondů nejvíc. "Jsme pevně přesvědčeni, že to bude pod pět miliard. Teď ještě probíhá poslední fáze s ministerstvem financí, kdy se to certifikuje. Troufám si říct, že to bude hodně zajímavé snížení," řekl ministr.

Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU. Jen loni nedočerpalo 12 miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. První odhady ztrát konkrétně v životním prostředí mluvily v letech 2013 až 2015 dokonce o více než 25 miliardách.

Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že celkem za končící programové období ČR nedokáže vyčerpat až 40 miliard korun z celkových více než 700 miliard korun, které mělo pro léta 2007 až 2013 k dispozici. Poslední možnost čerpat tyto peníze bude v příštím roce. Tam životnímu prostředí hrozí ztráta šesti miliard. Brabec se prý bude snažit to snížit na nulu.

Řídícím orgánům jednotlivých operačních programů vláda nařídila, aby hrozící nedočerpání snížily různými opatřeními včetně rychlejšího vypisování nových výzev. Z krizové situace obviňuje Brabec své předchůdce, kteří údajně neřešili stovky spících projektů a nespolupracovali ani s obcemi, aby je dokončily.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama