Ministr se hádá se statistiky, vláda přerušila jednání o odpadovém hospodářství

Praha - Vláda dnes přerušila projednávání nového Plánu odpadového hospodářství. Důvodem je spor ministerstva životního prostředí a Českého statistického úřadu ohledně zpracování odpadových dat. "Přestávka" v jednání potrvá týden.

Richard Brabec /ANO/, 15. ministr životního prostředí ČR

Plán jako klíčový dokument by měl na dalších deset let určovat strategii nakládání s odpady, výhrady k němu ale mají ekologové, firmy i některé obce.

Podle ministra Richarda Brabce (ANO) nebyly jeho základní strategické cíle ani způsoby jejich dosažení na vládě nijak zpochybněny a jsou naprosto v souladu s požadavky evropské legislativy.

"Vláda dnes odložila projednání Plánu odpadového hospodářství pro roky 2015 - 2024 na příští týden. Jako jediný otevřený bod byla diskutována dvojí odpadová data, která Česká republika dlouhodobě vykazuje do EU. Jedna data posílá do Eurostatu Český statistický úřad, druhá data pak MŽP. Na tento problém MŽP dlouhodobě upozorňuje a vyvolala jednání s ČSÚ s cílem data porovnat," uvedla Petra Roubíčková v tiskovém prohlášení ministerstva.

"Přes dílčí posun v jednání stále přetrvávají dílčí rozpory dané odlišnou metodikou i účelem těchto dat. Na začátku ledna se MŽP s ČSÚ setká v Lucemburku na půdě Eurostatu, kde bude rozdílnost dat společně řešena. Základní strategické cíle nového POH i způsoby jejich dosažení nebyly však na vládě nijak zpochybněny a jsou naprosto v souladu s požadavky evropské legislativy," dodala.

Statistici se s ministerstvem už několik měsíců přou o to, kdo z nich bude posílat odpadová data do Bruselu, a stěžují si na nátlak ze strany ministerstva. To ale MŽP popírá.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodně nevytvářelo jakýkoli nátlak na ČSÚ, aby jej ČSÚ muselo vnímat jako ohrožení své nezávislosti. MŽP pouze dlouhodobě upozorňuje na mnohamilionovou rozdílnost v produkci a nakládání se všemi odpady v České republice, přičemž MŽP disponuje daty od mnohem většího počtu subjektů, které jsou povinny ohlašovat data podle zákona o odpadech. Neohlášení dat nebo ohlášení nesprávných údajů je ze zákona sankcionováno ČIŽP," uvedlo ministerstvo již 5. prosince.

"MŽP na jaře 2014 zahájilo jednání s ČSÚ, jejichž cílem mělo být podrobné porovnání metodik a dat získávaných oběma institucemi. Metodika MŽP je veřejně dostupná. Naopak ČSÚ nikdy neměl zájem podrobné metodiky porovnat a nebyl doposud ochoten ke spolupráci. ČSÚ podrobnou metodiku pro možné porovnání ministerstvu nikdy nedodal a porovnání se dlouhodobě vyhýbá," tvrdí resort životního prostředí.

Kůrovcová kalamita má letos podle ředitele Lesů ČR lokální charakter

24.06.2021 14:42 Kůrovcová kalamita má letos podle generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka v zemi lokální…

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje