Česku se nelíbí návrh směrnice EU o omezení emisí

Brusel/Praha - Ministři životního prostředí států Evropské unie dnes projednali otázky ochrany ovzduší, odpadové hospodářství a výstupy z klimatické konference. Politici diskutovali o návrhu Evropské komise (EK) na úpravu směrnice k omezení emisí ze středních spalovacích zdrojů, například z kotlů firem a výtopen. Při hlasování došlo ke shodě mezi členskými státy. Česká republika, reprezentovaná ministrem Richardem Brabcem (ANO), se ho zdržela, informuje web Ministerstva životního prostředí.

Smog

"ČR se zdržela hlasování. To není u nás úplně běžné, ale my jsme nespokojeni s výsledkem tak, jak zatím dopadá," řekl Brabec. Připomněl, že v Česku budou od roku 2018 platit přísnější limity, než obsahuje návrh. Dnes proto Brabec prosazoval, aby tyto limity také nejpozději od roku 2020 platily na celoevropské úrovni.

Střední zařízení jsou totiž podle ministra významným znečišťovatelem nejen v ČR ale také přes hranice, například z Polska. "Chceme, aby se českým lidem dobře dýchalo," dodal Brabec. Návrh tak podle něj obsahuje zbytečně široké, technicky a ekonomicky neodůvodněné výjimky, které jen oddalují efekty směrnice pro evropské ovzduší.

Návrh původně Evropská komise předložila v prosinci 2013 jako součást balíčku, který měl zajišťovat v EU čisté ovzduší. Má se týkat středních spalovacích zdrojů s tepelným příkonem od jednoho do 50 megawattů.

Dalším bodem jednání bylo schválení balíčku tří rozhodnutí k uzavření změny Kjótského protokolu Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a k dohodě mezi EU a Islandem o společném plnění klimatických závazků.

Velká diskuze proběhla k původně neplánovanému bodu, a to odpadovému balíčku, který EK navrhla stáhnout s tím, že v roce 2015 hodlá předložit přepracovaný návrh. Většina členských států podpořila další projednávání návrhu a upozornila, že případné stažení návrhu by vyslalo negativní signál.

Rada pro životní prostředí dále potvrdila dohodu na směrnici k emisím z námořní dopravy a na směrnici k omezení spotřeby lehkých plastových nákupních tašek. Tato směrnice má podporu ČR, protože razantním způsobem sníží spotřebu plastových tašek a navíc dává prostor variantním řešením jednotlivých států.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

12.05.2021 11:05 Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v…

Související:

Právě se děje