Ministr Brabec zakročil: MŽP nepřijde o žádné peníze z evropských fondů

Praha - Krizové řízení ministra Richarda Brabce sklízí ovoce. Nové vedení MŽP v čele s ministrem Brabcem nastartovalo po svém nástupu na rezort razantní krizová opatření, namířená na oživení čerpání evropských fondů směřujících do ekologie. Rezortu se podařilo plánovanou ztrátu 18 miliard korun dostat na nulu. V letech 2014 a 2015 tak nevrátí do Bruselu ani korunu, informuje MŽP na svém webu.

Richard Brabec /ANO/, ministr životního prostředí
doporučujeme

„Když jsem v lednu přebíral Ministerstvo životního prostředí, tak jsem po svých předchůdcích zdědil kritický stav Operačního programu Životní prostředí. Ten patřil, co se týče čerpání, k těm nejhorším programům a poděděná očekáváná ztráta pro letošní a příští rok byla 18 miliard korun. Program byl na pokraji smrti. Nevyhlašovaly se výzvy, nekomunikovalo se se žadateli ani příjemci, nebyly dodržovány harmonogramy běžících projektů a Státní fond životního prostředí, který dotace administruje, byl v rozkladu. S tím jsem se absolutně nehodlal smířit," řekl dnes Brabec.

"Nasadil jsem krizové řízení a zavedli jsme účinná opatření v podobě rychloobrátkových výzev, fázovacích výzev, zkrácení lhůt pro administraci, začali jsme financovat kvalitní projekty ze zásobníku, a taky jsme akcelerovali všechny spící projekty. Díky celoročnímu úsilí mého týmu na MŽP a Státním fondu životního prostředí dnes bezpečně víme, že žádná ztráta nebude a zachráněné miliardy z Evropské unie budou využity na další ekologické projekty v České republice. Chtěl bych tímto velmi poděkovat řediteli SFŽP ČR Petru Valdmanovi a náměstku Janu Křížovi za obrovskou práci, kterou odvedli," uvedl dál ministr.

Letos vydalo MŽP díky zrychleným opatřením téměř 6,5 tisíce rozhodnutí o poskytnutí dotace. Šlo o 41 miliard korun a příjemcům se proplatily evropské dotace ve výši 31,4 miliardy korun, loni to pro srovnání bylo jen 15 miliard.

Ze zachráněných 18 miliard se postavily nebo se připravují například projekty na 230 kilometrů vodovodů, 3500 kilometrů kanalizací a 120 čistíren odpadních vod. Právě s těmi měly dřív obce největší potíže. Zateplena je ale i téměř tisícovka škol a stovka nemocnic. Z peněz se sanují i staré ekologické zátěže a skládky a snižují emise oxidu uhličitého.

Kontrolní systémy certifikovala audity Evropská komise i ministerstvo financí s velmi dobrým výsledkem. Podle šéfa fondu Petra Valdmana se tak finanční závazky vůči EK naplnily. "Neočekáváme, že by EK nepotvrdila ty peníze, které jsme zachránili. Ta pravděpodobnost je minimální," odpověděl Valdman na dotaz ČTK s tím, že je nepravděpodobné, aby se v projektech objevily chyby.

Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU. Také Brabec dnes připustil, že OPŽP měl u Evropské komise velmi špatnou pověst. Jen loni ČR nedočerpala 12 miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. První odhady ztrát konkrétně v životním prostředí mluvily v letech 2013 až 2015 dokonce o více než 25 miliardách.

Ministerstvo pro místní rozvoj nedávno odhadovalo, že celkem za končící programové období ČR nedokáže vyčerpat až 40 miliard korun z celkových více než 700 miliard korun, které mělo pro léta 2007 až 2013 k dispozici. Poslední možnost čerpat tyto peníze bude v příštím roce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama