Jurečka dostal ultimátum: Do konce září chceme více dotací, hrozí zemědělci

České Budějovice – Evropské trhy, včetně toho Českého zasáhly padající ceny mléka, kterého je kvůli ruskému embargu na trhu nadbytek. Agrární komora dala ministrovi zemědělství ultimátum, měl by do konce září schválit nové mléčné dotační programy. Jinak prý bude komora „zlobit“.

Ministerstvo zemědělství
doporučujeme

„Pokud nedojde k urychlenému naplňování požadavků, bude agrární komora v této složité situaci reagovat všemi dostupnými prostředky," stojí v usnesení představenstva. „Budeme zlobit," dodal prezident komory Miroslav Toman na dotaz ČTK. Co přesně by to obnášelo, ale neuvedl.

Kromě toho požaduje komora okamžité zahájení intervenčních nákupů mléčných produktů za státní peníze. Agrárníci po ministrovi požadují schválení nového dotačního programu na podporu mléka na pokrytí nákladů na vedení evidence zvířat nebo zvýšení podpory kontroly užitkovosti skotu. Žádají také další dotace na zlepšování kvality půdy či urychlení spouštění programů, které má již ministerstvo připravené, například ohledně podpory kvalitního mléka.

Navíc si komora přeje, aby vláda do konce září schválila změnu zákona, kterou by mohli farmáři využívat tzv. "zelenou naftu" i v oborech živočišné výroby. Předložit by ji mělo ministerstvo zemědělství. „Očekáváme nějaký další krok, který by nebyl v rovině řečí, ale schválení," dodal viceprezident komory Bohumil Belada.

Marian Jurečka tato prohlášení podle svých slov nevnímá jako výhružky nebo ultimáta. Na většině zmíněných věcí už prý jeho rezort pracuje, problémem jsou ale peníze. „Naše zdroje na ministerstvu jsou výrazně omezeny, byť budu hledat maximum v úsporách," komentoval výzvy komory ministr. Po ministru financí i kvůli tomu požaduje do rozpočtu navíc miliardu korun navíc, zatím se ale Babiš s Jurečkou nedomluvili.

Evropská unie by podle Jurečky a jeho dalších rezortních kolegů měla zvýšit intervenční nákupní ceny mléka. Dokonce by na tom podle něj mohla vydělat, kdyby mléčné produkty po několika letech zpětně prodala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnešní sucho je jiné, konstatuje klimatolog. Mohou za to i lidé

07.07.2020 10:44 Ačkoliv se v poslední době neustále hovoří o boji s klimatickými změnami, letos se od roku 2016…

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív za 13 let

05.07.2020 15:41 Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí…

Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

30.06.2020 16:03 Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie…

Tady by mohly být nové přehrady. MŽP souhlasí s dalšími 11 lokalitami

30.06.2020 15:47 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) souhlasilo s dalšími 11 chráněnými územími pro možnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy