Expert: Řešení krize na venkově? Zamezit dovozu plodin, které si dokážeme sami vypěstovat a zpracovat

Praha - Moderátorka Michaela Šmídová si tentokrát do pořadu Vaše téma pozvala experta na zemědělství a venkov Františka Havláta. Hovořila s ním o problémech, které v současnosti sužují český venkov.

Uznávaný odborník na zemědělství František Havlát
doporučujeme

"Po revoluci jsme měli všichni pocit, že se poměry na venkově částečně navrátí k rodinným tradicím první republiky," uvedl Havlát. "Že se zvýší podpora rodinných firem na úkor velkých zemědělských podniků," pokračoval.

"Místo toho jsme otevřeli své dveře dokořán a řekli: Všichni sem vozte, co chcete," pojmenoval zemědělec hlavní problém. "A teď bychom chtěli ty dveře zavřít, protože stačí, když se dováží to, co není možné v České republice vypěstovat."

Problém vidí František Havlát i v tom, jak jsou české výrobky zpracovávány. "Uvedu příklad se dřevem. Teď to funguje tak, že vytěžené dřevo u nás s téměř nulovou přidanou hodnotou prodáme. Dřevo se postupně v okolních zemích zpracuje a vytvoří se tam pracovní místa. Finální výrobky s maximální přidanou hodnotou jsou prodány zpět do České republiky. Což je absolutně kontraproduktivní," uvedl pro EuroZprávy.cz zemědělský poradce. Veškerá výroba a zpracování podle něj musí probíhat u nás.

Problém venkova vidí hlavně v nedostatku pracovních příležitostí, což podle něj souvisí s malou podporou státu. "Malí a začínající zemědělci se v současné době neuživí a kvůli nezaměstnanosti odchází z venkova. Kdyby je někdo podporoval nebo jsme přepracovali systém výroby, zůstanou," věří Havlát.

"Půda je to nejcennější, co máme, to byla zásada už za první republiky. Od 90. let ale platí, že cenná je jen ta půda, která se prodá zahraničnímu investorovi. To je už od základu špatný přístup," dodává Havlát.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív za 13 let

05.07.2020 15:41 Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí…

Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

30.06.2020 16:03 Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie…

Tady by mohly být nové přehrady. MŽP souhlasí s dalšími 11 lokalitami

30.06.2020 15:47 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) souhlasilo s dalšími 11 chráněnými územími pro možnou…

Do zemědělství tečou miliardové dotace. Stát jejich efekt nesleduje,…

29.06.2020 10:23 Aktualizováno Státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond nesleduje důkladně přínos miliard korun…

Související:

Právě se děje

Další zprávy