Výsledek klimatické konference je pro Česko velký závazek, shodují se vědci

Praha -  Pařížská dohoda je podle českých expertů příležitostí pro rozvoj nových technologií, inovací a podnikání.  Vědci a ekonomové považují ujednání přijaté na klimatickému summitu za velký závazek pro Česko, dodávají, že by vláda měla začít brzy na jeho naplňování pracovat.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ministerstvo životního prostředí

Experti se shodují, že je  potřeba postupovat rychle, politici i národ mají brát výsledek konference a její závazky vážně. Vláda by podle nich měla co nejdříve schválit antifosilní zákon a prosadit jej v Parlamentu. Ještě více by se měly podporovat domácí obnovitelné zdroje a začít odstavovat uhelné elektrárny.

Psali jsme:  

„Vláda musí odepsat všechny zásoby uhlí a přijmout antifosilní zákon. Zemní plyn a ropu snížit alespoň na třetinu do roku 2030," uvedl fyzik Jan Hollan z Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Poukázal na prohlášení světových vědců, aby do roku 2030 Evropská unie přestala používat fosilní paliva. Tento krok je podle něj jen velmi těžko představitelný, Česko se o to prý může se však pokusit.

Země by měla podle profesora ekologie Bedřicha Moldana učinit jakýsi vnitřní obrat. Zatím naprosto zaostává třeba v efektivitě využívání energie. „Aby prostě zejména ministerstvo průmyslu se na to zaměřilo a ne, aby pan (ministr) Mládek pořád dával návrhy na prolomení limitů (těžby uhlí). Vláda nějak na tyto výzvy příliš neslyší," řekl ČTK Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí na Univerzitě Karlově.

Experti Klimatické koalice v ČR vidí ale zásadní nedostatek v tom, že chybí konkrétní kroky, které povedou k potřebnému snížení globálních emisí skleníkových plynů do poloviny století. Jednotlivé státy budou muset přijmout zákony a strategie pro dostatečné snížení emisí, uvedli dnes. Aktuální závazky, včetně těch, co předložily EU a ČR, by prý nestačily ani na splnění cíle dvou stupňů Celsia.

Ministerstvo životního prostředí podle mluvčí Petry Roubíčkové antifosilní zákon podporuje, materiál již projednala tripartita. Vláda by o něm měla jednat po Novém roce. ČR v současnosti produkuje přibližně 12 tun emisí oxidu uhličitého (CO2) ekvivalentu na osobu ročně, cílem podle ministra Richarda Brabce je toto číslo výrazně snížit a přiblížit se průměru EU, což je sedm tun CO2 ekvivalentu na obyvatele.

Vláda proto plánuje některé kroky. „Mezi ně patří například snižování emisí díky programu zateplování domů v programu Nová zelená úsporám, snižování emisí v dopravě díky podpoře čistých technologií, postupné uzavírání hnědouhelných elektráren, které dosluhují, přechod energetiky na vyšší využití jádra a obnovitelných zdrojů energie nebo decentralizované zdroje v domácnostech, například malé solární elektrárny," uvedl ministr.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naše děti jedí podřadné polské potraviny! U Jílkové vypuklo peklo kvůli…

22.03.2019 00:14 Konzumujeme závadné polské maso, anebo jde pouze o nafouknutý problém? Existují pádné důvody, proč…

Co obsahuje voda z Labe a Vltavy? Výsledek analýzy Greenpeace je alarmující

21.03.2019 14:23 Devět z deseti vzorků vody z Vltavy a Labe obsahovalo mikroplasty. Loni v září je odebrala…

Kůrovcová kalamita bude pokračovat, varuje firma Lesy města Český Krumlov

18.03.2019 17:39 Firma Lesy města Český Krumlov vytěžila loni 10.000 metrů krychlových dřeva. Z toho bylo 5713 metrů…

Nulových emisí do roku 2050 EU nedosáhne, varuje Brabec

17.03.2019 15:50 Cíle Evropské komise, aby Evropská unie k roku 2050 dosáhla nulových čistých emisí skleníkových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama