Chovatelé prasat a dojnic dostanou podporu 600 milionů

Praha – Farmáři, kteří na konci letošního srpna chovali alespoň tři prasnice nebo dojnice, mohou dostat dotaci od ministerstva zemědělství. Na projekt byla vyčleněna částka 600 milionů korun. Peníze by zemědělci moli dostat do dubna.

Ministerstvo zemědělství
doporučujeme

Kabinet Bohuslava Sobotky dnes schválil mimořádnou podporu 600 milionů korun pro chovatele prasat a dojnic. Peníze půjdou napůl z rozpočtu Evropské unie a napůl z rozpočtu ministerstva zemědělství. Podle návrhu ministerstva by měli dotace dostat farmáři, kteří na konci letošního srpna chovali alespoň tři dojnice nebo pět prasnic. Nakonec vláda schválila, že stačí tři prasnice.

„Vláda právě schválila podporu 604 mil. Kč pro chovatele krav s tržní produkcí mléka a chovatelů prasnic. Příjem žádostí do 31. ledna 2016," uvedl k tomu ministr zemědělství Marian Jurečka na Twitteru.

Peníze zemědělci dostanou jako pomoc kvůli poklesu ceny vepřového a mléka v důsledku menší poptávky z Číny, zrušení mléčných kvót, ale i ruského embarga na dovoz potravin. Ztráty na tržbách meziročně za letošní první pololetí bylym asi 1,5 miliardy u chovatelů dojnic, u chovatelů prasnic pak přibližně 1,3 miliardy korun.

Pokud by měl chovatel do 50 krav, dostane dotaci o pětinu vyšší. „Titochovatelé jsou v době krize na trhu s mlékem postiženi daleko více. Zpracovatelé mléka malým subjektům vypovídali smlouvy na dodávky mléka a chovatelé byli nuceni ve velmi krátkém období hledat náhradní odbyt pro svou produkci mléka. V době převisu nabídky je hledání náhradního odbytu velmi složité a velmi často ekonomicky likvidační," vysvětlilo v důvodové zprávě ministerstvo.

Žádost o dotaci budou muset zemědělci doručit na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) do konce ledna. Výše podpory bude záviset na tom, kolik žadatelů se o peníze přihlásí. Podle odhadu ministerstva by mohlo jít o 1676 korun na prasnici, 1172 korun na dojnici a 1407 korun na dojnici v menším chovu.

Evropská unie v rámci této mimořádné podpory přerozdělila mezi členské státy 500 milionů eur, tedy přibližně 13,5 miliardy korun. Většina této sumy, 420 milionů eur (přes 11,3 miliardy korun), je určena na cílenou pomoc přímo v členských zemích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnešní sucho je jiné, konstatuje klimatolog. Mohou za to i lidé

07.07.2020 10:44 Ačkoliv se v poslední době neustále hovoří o boji s klimatickými změnami, letos se od roku 2016…

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív za 13 let

05.07.2020 15:41 Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí…

Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

30.06.2020 16:03 Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie…

Tady by mohly být nové přehrady. MŽP souhlasí s dalšími 11 lokalitami

30.06.2020 15:47 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) souhlasilo s dalšími 11 chráněnými územími pro možnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy