Veronika Vrecionová: Světový den vody

Praha - "Stále četnější výkyvy počasí na celém světě, ale i u nás, mají jednoho společného jmenovatele – vodu. Buď je vody příliš mnoho a lidé čelí riziku větších či menších povodní, nebo je vody příliš málo, a společnost řeší rizika následků sucha. Obojí jsme na území ČR jen v posledních třech letech zažili (povodně v roce 2013, sucho v roce 2014 a hlavně 2015) a zažívat budeme jistě i v letech následujících," píše v komentáři, který má k dispozici server EuroZprávy.cz, expertka ODS pro zemědělství a rozvoj venkova Veronika Vrecionová.

Veronika Vrecionová (ODS)

Proto je výzvou pro nás všechny uvedená rizika minimalizovat. Voda se i u nás postupně stává významnou strategickou surovinou.

K tomu, abychom se mohli suchu nebo povodním efektivněji bránit, je třeba lépe porozumět procesům, které probíhají v přírodě. Musíme poskytnout větší prostor pro názory odborníků, kteří se vodou dlouhodobě zabývají. Letos se díky dostatku dešťových srážek a nakonec i sněhu podařilo zřejmě odvrátit hrozbu sucha a deficitu podzemních vod z loňského roku. Tím se ale nesmíme nechat ukolébat.

Hlavním problémem naší země, jak dnes už většina lidí ví, je neschopnost krajiny zadržovat vodu, což vede jak k rizikům sucha, tak povodní. I samotné ministerstvo zemědělství nedávno oficiálně přiznalo, že vodní erozí je ohroženo ne 50 procent, ale již dvě třetiny zemědělské půdy, což dokazuje, že se stav naší krajiny zhoršuje. Rostou tak rizika ohrožení majetků obecních i soukromých.

Je to ale právě ministerstvo zemědělství, která má v rukou zásadní nástroje na snížení těchto rizik. Mluvím o nastavení podmínek zemědělského hospodaření tak, aby se rizika vodní i větrné eroze snížila. Odborníci říkají, že pokud přistoupíme ihned ke správnému způsobu hospodaření na zemědělské půdě, zvýšíme okamžitě schopnost krajiny zadržovat vodu až o 40% (rozčlenění krajiny, méně chemických hnojiv, co nejvíce přirozených přírodních prvků v krajině – větrolamy, remízky, mokřady). Je třeba zajistit, aby na polích zůstávala nejcennější svrchní část zeminy. Bohužel je třeba konstatovat, že politika současného vedení ministerstva problémy naší krajiny, a tím i zemědělství a venkova dále prohlubuje, protože je zaměřena především na podporu průmyslového zemědělství, které krajinu poškozuje. Za sebe i ODS musím konstatovat, že s takovým pojetím kategoricky nesouhlasíme, což není nic proti zemědělcům jako takovým, ale proti úředníkům ministerstva zemědělství.

Letošní Světový den vody má jako motto „Voda a pracovní místa", což ve své podstatě odpovídá tomu, o čem tu hovořím – bez vody, ale i s příliš velkým množství vody, není možné podnikání na venkově. Snažme se proto, abychom měli vodu v přiměřeném množství i kvalitě a abychom vodě lépe porozuměli. Právě Světový den vody k tomu poskytuje mnoho příležitostí v rámci doprovodných akcí k této oslavě, které pořádají vodohospodářské společnosti nebo třeba státní podniky. Při těchto akcích má každý, kdo o to stojí, příležitost pohovořit si s odborníky a zeptat se jich na to co jej zajímá. Kdo má čas a chuť, měl by tuto příležitost využít.

Havlíček: EK by měla zvážit, zda je potřeba emisní norma Euro 7 pro auta

21.09.2021 16:30 Evropská komise by měla zvážit problematické aspekty a potřebnost nového emisního standardu Euro 7…

Brabec: Zpráva komise k Bečvě je zpolitizovaná, jsou v ní neodborné závěry

20.09.2021 17:59 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje závěrečnou zprávu sněmovní vyšetřovací…

Pokuta pro Polsko je nízká, shodují se ekologové i veřejnost

20.09.2021 16:28 Sankce pro Polsko za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, jsou příliš nízké, uvedla…

Rybáři věří, že závěrečná zpráva komise k Bečvě přispěje ke změně…

19.09.2021 13:15 Rybáři věří, že závěrečná zpráva sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy přispěje ke změně…

Zemědělci postižení tornádem dostanou brzy odškodnění od státu

17.09.2021 13:31 Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které na konci letošního června postihlo tornádo,…

Rok po otravě Bečvy nebyl viník usvědčen, obžaloba bude snad do konce roku

15.09.2021 14:35 Od otravy řeky Bečvy, při níž unikl v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov do řeky kyanid,…

Do Bečvy se rok po havárii vrátily tuny ryb

15.09.2021 09:38 Tuny ryb se již podařilo navrátit rybářům do řeky Bečvy, která byla před rokem zasažena ekologickou…

Kůrovcem je mimořádně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů

14.09.2021 12:47 Kůrovcem je mimořádně silně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů v ČR. Ministerstvo zemědělství…

Třídění odpadů se v Česku uchytilo. Loni mírně vzrostlo

06.09.2021 17:45 Každý Čech loni vytřídil k dalšímu využití v průměru 66,8 kilogramu odpadů, což bylo o 1,6…

Česko získalo status země bez výskytu ptačí chřipky

01.09.2021 16:36 Aktualizováno Česká republika získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země bez výskytu ptačí…

Související:

Právě se děje

reklama