Výrobci mléka v krizi: Čeští farmáři prohrávají boj s konkurencí

Praha - Výrobce mléka v Česku zasáhla krize. Výkupní ceny jsou teď nejnižší od roku 2014, kdy v zemích EU přestaly platit ochranné kvóty. Rozjel se volný trh a ten je úplně přesycený. Evropa řeší krizi třeba zamrazováním másla a mléko se suší.Čeští farmáři začínají prohrávat boj s evropskou konkurencí a postupně krachují.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Mléko, ilustrační fotografie
doporučujeme

Desítky zemědělců výrobu mléka opouštějí a stovky dalších, převážně drobných a středních farmářů, o tom vážně přemýšlejí. "Tak jsme s tím praštili. Dneska se živíme chovem masnýho skotu," vysvětlil farmář z Ludvíkova pod Smrkem Otakar Horký.

Stáj, kde měl pan Horký uvázané v minulosti dojnice, dnes využívá už jenom jako porodnu, mléčnice se proměnila v jedno velké skladiště.

Pan Zalabák své stádo zušlechťoval 15 let. Měl nejlepší užitkovost v okrese. Také skončil. "To se nedá prostě. Za 6,70 za to nevyrobíte dneska pomalu ani vodu natož mlíko," popsal krizovou situaci Stanislav Zalabák z Frýdlantu v Čechách.

"Teď přichází ty krizové měsíce. Oficiální číslo v tuto chvíli nemám," sdělil TV Nova náměstek ministra zemědělství Jiří Šír. Ještě před dvěma lety zemědělci litr mléka prodávali za desetikorunu a vydělávali. Litr mléka vyrobí za 8 korun. Dnes nedostanou ani to.

"Dneska se výkupní ceny pohybují kolem 6,40. To je propad o 35%. + Že to spadne tímto způsobem, tak to teda nikdo z nás nečekal. Je to republikový problém," popsal okolnosti krize Jiří Teplý z Agrární komory ČR.

V nadprodukci mléka je nyní celá Evropa. Vyvolaly ji zejména severské země a Německo a Irsko, které chrlí na trh miliony litrů, o které není zájem. Nechce ho Čína. Kvůli embargu se nesmí vyvážet do Ruska.

"Tak z toho dělaj sušák. Máslo zamrazej, ale krávy se musej dojit každej den," vysvětlil Zalabák. Ministerstvo zemědělství dělá vše pro to, aby další zemědělci výrobu mléka neopouštěli. "Já bych za sebe jim rozhodně doporučil, aby vydrželi. V tomto roce máme vyčleněno 850 milionů korun," sdělil Šír. A plánuje napumpovat chovatelům dojnic ještě přes miliardu. Na jak dlouho to vyřeší krizi, zatím ekonomové nedokážou odhadnout.

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sucho v Česku? Situace se změnila, ukazuje nejnovější měření

19.08.2019 16:49 Sucho na území České republiky ustoupilo. Zatímco na začátku srpna platily dva nejhorší stupně ze…

Plošné hubení hrabošů se může vymstít. Vědci z Brna navrhují jiné řešení

19.08.2019 14:09 Cílem zákroků proti přemnoženým hrabošům nemůže být podle vědců vyhubení, ale udržení hraboší…

Na Moravu se kvůli hrabošům slétají obří hejna čápů

17.08.2019 13:17 brovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou…

Náhlý úhyn zajíců v Česku je záhadou. Zabíjel jed na hraboše? Experti tápou

16.08.2019 17:16 Jedovaté granule Stutoxu II, který zemědělci používají na přemnožené hraboše, chutnají zajícům a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama