Sobotkův kabinet odložil jednání o tom, jak se vyhnout hrozícímu postihu EK

Praha – Mluví vlády  Martin Ayrer oznámil, že kabinet Bohuslava Sobotky dnes odložil projednávání bodu, jak řešit hrozící pokutu a ztrátu sedmi miliard korun z evropských dotacích v souvislosti s nedoplněním seznamu evropsky chráněných území. K tématu by se vláda měla vrátit po víkendu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vláda ČR: Bohuslav Sobotka, Svatopluk Němeček a Lubomír Zaorálek /ČSSD/
doporučujeme

K projednání návrhů ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) se vláda vrátí v pondělí. Česko kvůli dopravním zájmům nezařadilo na seznam chráněných oblastí kaňonovité labské údolí a takzvané Louky u Přelouče. Evropská komise ale zařazení těchto lokalit na seznam již několik let požaduje.

Podle Brabcova rezortu se nabízí dvě řšení: buď lokality na seznam nezařadit a nést případné důsledky, nebo dát přednost chráněné přírodě a seznam doplnit. Jeho úřad vládě doporučuje druhou variantu, ministři se dnes rozhodli k návrhům vrátit na svém příštím jednání.

V případě, že by se lokality na seznam nedostaly, hrozila by ze strany EK mnohamilionová pokuta, vnitrozemská vodní doprava by také mohla přijít o sedm miliard korun z evropských dotací. Jejich zastavení podle Brabce hrozí již nyní vzhledem k zahájenému řízení z Bruselu.

Ministerstvo životního prostředí vládu rovněž upozornilo, že pokud bude ministerstvo dopravy žádat EK o změnu Operačního programu Doprava po 30. červnu, je velké riziko, že sedm miliard korun na vnitrozemskou vodní dopravu nedostane. Komise bude dotace přidělovat pouze za splnění několika podmínek, mezi něž spadá soulad se životním prostředím.

Otázku financování vnitrozemské vodní dopravy komplikuje i fakt, že Evropská komise uvolnění peněz na výstavbu vodních cest kromě zahrnutí uvedených území do chráněných lokalit podmiňuje získáním stavebního povolení na jez v Děčíně. Bez odstranění tohoto úzkého hrdla nemá další plánovaná stavba jezů výše proti proudu Labe význam.

Jez v Děčíně přitom stále nemá splněný ani předchozí krok před stavebním řízením, kterým je zhodnocení dopadu stavby na životní prostředí (tzv. EIA). Investor již dokumentaci dvakrát přepracovával a naposledy ji na posouzení ministerstvu životního prostředí předložil zhruba před měsícem.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Moravu se kvůli hrabošům slétají obří hejna čápů

17.08.2019 13:17 brovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou…

Náhlý úhyn zajíců v Česku je záhadou. Zabíjel jed na hraboše? Experti tápou

16.08.2019 17:16 Jedovaté granule Stutoxu II, který zemědělci používají na přemnožené hraboše, chutnají zajícům a…

Otrava zajíců je pro zemědělce nepochopitelná. Měli přežít

15.08.2019 18:28 Úhyn zajíců na Moravě po možném požití přípravku proti hrabošům Stutox II je podle předsedy…

Agrofert zveřejnil výroční zprávu. Na dotacích loni získal opět více peněz

14.08.2019 17:14 Společnost Agrofert loni získala na nárokových dotacích 1,5 miliardy korun, což je o 200 milionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama