Počet požárů v lesích se kvůli suchu zdvojnásobil. Oheň způsobil škodu za 19 milionů

Praha – Loňské teplé počasí komplikovalo život lesníkům i hasičům. Podle sborníku Lesní ochranné služby v lesích loni hořelo celkem 1714krát. Počet požárů se tak oproti jiným rokům zdvojnásobil.

Přidejte svůj názor

Sucho, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na lesních pozemcích loni vypuklo více než 1700 požárů, což je téměř dvakrát více než v roce 2014. Výrazný nárůst byl zaznamenán hlavně na travních plochách, v lesních školkách a v hrabance. Evidované škody stouply na trojnásobek předloňské hodnoty a činily 18,7 milionu korun.

Hlavní příčinou vzniku požárů je podle materiálu nedbalost návštěvníků. „Dále se nejvíce jedná o zakládání ohňů v přírodním prostředí, kouření, úmyslné zapálení a účinky blesku," píše ve ve sborníku ochranná služba, který spadá pod Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.

Loni se kvůli suchu omezovaly dodávky užitkové i pitné vody, například ve středních Čechách. Nejhůře na tom bylo Rakovnicko, Střední Polabí, jižní a severní Morava. Podle zprávy Českého hydrometeorologického ústavu jsou v tuto chvíli vodní nádrže naplněné ze čtyř pětin. Podle měření je ale mimořádné nebo silné sucho u více než dvou pětin vrtů, kde se měří spodní vody.

Loňské sucho zasáhlo také část zemědělské produkce. Vláda na konci března schválila mimořádnou podporu pro pěstitele, mohli by dostat až 600 milionů korun. Největší obnosy by měli získat pěstitelé kukuřice, brambor, chmelu, cukrové řepy a pícnin s vazbou na živočišnou výrobu.

Stát chce proti suchu chce systematicky bojovat, ministerstvo životního prostředí by mělo do konce roku předložit vládě Národní akční plán adaptace na změnu klimatu. Ten by měl představit reálné kroky i s finančním rozpočtem. "Jednou z hlavních ambicí je, aby byla opatření koordinovaná. Zvláště v krajině, kde je nejpalčivějším problémem sucho," řekl ČTK náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.

Loading...
Témata: Sucho | požár | lesy
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V bio vejcích odhalen insekticid DDT. Jak se do nich dostal? Zakázaný je…

23.08.2019 16:01 Aktualizováno Veterináři zjistili při mimořádné kontrolní akci bio produktů u jihočeského producenta ekologických…

Mela na Staromáku: Aktivisté blokovali vchod do ministerstva

23.08.2019 15:36 Aktualizováno Členové hnutí Extinction Rebellion dnes zhruba dvě hodiny blokovali vchod do ministerstva pro…

Farmářka týrala krávy hladem, tvrdí policie. Polovina stáda uhynula

23.08.2019 12:26 Úhyn téměř tří desítek krav má podle kriminalistů na svědomí osmačtyřicetiletá chovatelka skotu ze…

Jed na hraboše má další oběti, na Opavsku uhynuli čápi. Začalo vyšetřování

22.08.2019 16:25 Aktualizováno Ochránci přírody našli na Opavsku dva uhynulé čápy bílé, u nichž testy potvrdily otravu toxickým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama