Pod petici proti zvyšování pokut za vstup do lesa se podepsalo už 25 tisíc lidí

Praha – Strana zelených pustila petici proti novele mysliveckého zákona, kterou představilo ministerstvo zemědělství. Za necelý týden už strana na internetu nasbírala více než 25 tisíc podpisů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

371
doporučujeme

Autoři petice (dostupná zde) se obávají zákazu vstupu do lesů pod pokutou 30.000 korun, při opakovaném porušení zákazu až ve výši 60.000 korun. Zákaz vstupu je možné nařídit i dnes, maximální pokuta je ale třetinová.

„Ministr Marian Jurečka svým návrhem nesmí vzít houbařům, cyklistům nebo turistům právo na vstup do přírody. Situace, kdy člověk s rodinou nesmí třeba půl roku vyjít na houby pod hrozbou pokuty 30 tisíc korun, je naprosto nepřijatelná," uvádí Daniel Pitek, soukromý zemědělec a člen předsednictva SZ.

„Vyzýváme vás, abyste návrh zákona vrátili Ministerstvu zemědělství k přepracování tak, aby práva občanů zůstala zachována a naopak byla posílena práva vlastníků honebních pozemků, zemědělců a lesních hospodářů. Současný návrh totiž jde na ruku výhradně myslivecké lobby. Novela ztěžuje možnosti vymáhání škod způsobených zvěří a přístupu vlastníků honebních pozemků k výkonu práva myslivosti. Již dnes nevyhovující stav se tak ještě zhoršuje," žádají zelení vládu v petici.

Rezort zemědělství argumentuje, že novela zvýšit práva vlastníků honiteb. „Zákaz nebo omezení vydává obec s rozšířenou působností poté, co posoudí oprávněnost žádosti uživatele honitby, což je například místní myslivecké sdružení. Pokud opatření vydá, může platit jen na omezenou část honitby, na určitou roční dobu nebo na některé dny či hodiny v týdnu," řekl již dříve ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle ministra nejsou zákazy vstupu naschválem, slouží k ochraně a zdraví houbařů, ale také zvěře. Podle něj je v ČR 5800 honiteb a nyní se vydává omezení nebo zákaz vstupu maximálně pro desítky z nich.

Kvůli zákazu vypouštění zvířat ze zoologických zahrad do přírody se proti vyslovila také Unie českých a slovenských zoologických zahrad.Stažení novely požaduje také Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR a Sdružení vlastníků honebních pozemků ČR. Některé její části se nelíbí ani myslivcům.

Ministerstvo se snaží novelou snížit počty přemnožených zvířat. Nyní resort k novele vypořádává připomínky, na vládu by měla norma zamířit do prázdnin.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sucho v Česku? Situace se změnila, ukazuje nejnovější měření

19.08.2019 16:49 Sucho na území České republiky ustoupilo. Zatímco na začátku srpna platily dva nejhorší stupně ze…

Plošné hubení hrabošů se může vymstít. Vědci z Brna navrhují jiné řešení

19.08.2019 14:09 Cílem zákroků proti přemnoženým hrabošům nemůže být podle vědců vyhubení, ale udržení hraboší…

Na Moravu se kvůli hrabošům slétají obří hejna čápů

17.08.2019 13:17 brovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou…

Náhlý úhyn zajíců v Česku je záhadou. Zabíjel jed na hraboše? Experti tápou

16.08.2019 17:16 Jedovaté granule Stutoxu II, který zemědělci používají na přemnožené hraboše, chutnají zajícům a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama