Vize resortu zemědělství v roce 2030: Méně řepky a obilí, více chovaných zvířat

Praha – Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes představil novinářům Strategii resortu s výhledem do roku 2030. Mezi hlavní cíle rezortu patří snížit výměru řepky o desítky tisíc hektarů, více podpořit chovy hospodářských zvířat a zvýšit plochu pěstované zeleniny na trojnásobek.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Zemědělství, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ministerstvo dlouhodobý materiál podle Jurečky předkládá, aby měli zemědělci jistotu, že jim stát při jejich správném směřování v případě nepříjemností pomůže.

Přibýt by mělo plochy, na které zemědělci pěstují zeleninu, a to z nynějších 10.500 hektarů až na 30.000 ha. Naopak by měla mírně klesnout výměra obilovin a olejnin. U obilovin o 100.000 ha, u olejnin o více než 60.000 ha. Snížení by se mělo dotknou hlavně řepky olejné. Zvětšit by se měla také výměra ovocných sadů ze současných 14.500 hektarů na 23.000 ha.

Resort chce například více podporovat závlahové systémy. Jejich rozloha by měla už do roku 2020 vzrůst o 10.000 hektarů ze současných 25.000 ha. Do roku 2030 pak se pak měly stávající zavlažované plochy rozrůst na trojnásobek.

Jurečka také plánuje zvýšit počty prasnic, koz, ovcí, krav, kuřat na výkrm i nosnic. Větší podpora pro chovatele by se podle něj měla ukázat jak v evropském programu rozvoje venkova, tak v národních dotacích. Plochy obhospodařované v ekologickém zemědělství by se měly do roku 2030 rozrůst o šest procentních bodů na 18 procent.

Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík uvádí, že by se mohly zvýšit počty zvířat, u jejichž chovů není potřeba stavět nové budovy. Tedy například u koz či u volně paseného dobytka. Je podle něj ale „naprosto iluzorní", že by se do budoucna navyšovaly počty velkých hospodářských zvířat jako například dojnic.

„Strategie může posloužit jako vodítko, kam se budeme posunovat. Ale v žádném případě nemůže být dogmatem," uzavřel předseda ASZ. Všechny plány jsou ale podle něj limitované dostupnou pracovní silou.

Zatím se ministerstvu nastartovat živočišnou výrobu nedaří. V loňském roce produkce masa podle dat Českého statistického úřadu meziročně klesla o 0,8 procenta na 447.651 tun. Klesla výroba vepřového, skopového, kozího a koňského masa. Přibylo však mléka vykoupeného od tuzemských zemědělců.
Vláda by měla podle Jurečky materiál projednat na začátku května. Ministerstvo by se mělo následně plněním cílů, které si ve svých plánech vytyčí, zaobírat každých šest měsíců.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V bio vejcích odhalen insekticid DDT. Jak se do nich dostal? Zakázaný je…

23.08.2019 16:01 Aktualizováno Veterináři zjistili při mimořádné kontrolní akci bio produktů u jihočeského producenta ekologických…

Mela na Staromáku: Aktivisté blokovali vchod do ministerstva

23.08.2019 15:36 Aktualizováno Členové hnutí Extinction Rebellion dnes zhruba dvě hodiny blokovali vchod do ministerstva pro…

Farmářka týrala krávy hladem, tvrdí policie. Polovina stáda uhynula

23.08.2019 12:26 Úhyn téměř tří desítek krav má podle kriminalistů na svědomí osmačtyřicetiletá chovatelka skotu ze…

Jed na hraboše má další oběti, na Opavsku uhynuli čápi. Začalo vyšetřování

22.08.2019 16:25 Aktualizováno Ochránci přírody našli na Opavsku dva uhynulé čápy bílé, u nichž testy potvrdily otravu toxickým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama