Mládek dostal titul "veleropák". Antiekologickou cenu získal loni i letos

Praha - Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) se stal držitelem ceny Ropák roku 2015. Cenu Zelená perla 2015 za antiekologický výrok pak získal prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Přidejte svůj názor

Jan Mládek /ČSSD/ ministr průmyslu a obchodu
doporučujeme

Mládek cenu získal za to, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina. Prosadil také státní energetickou koncepci, jež stojí na jaderné energii, na těžbě hnědého uhlí a je v ní malý důraz na obnovitelné zdroje.

Mládek získal Ropáka roku 2014 za snahu o prolomení limitů, což se mu posléze povedlo. Obhajobou, první za 24 ročníků ankety, si podle Miroslava Patrika ze spolku Děti Země vysloužil titul "veleropák".

Dlouhý uspěl s výrokem, kterým hodnotil studii o dopadech ukončení provozu dukovanské elektrárny, v němž popřel sám sebe. "Vždycky je to poměrně složité interpretovat podobné studie a výsledky, ale tato skutečně ukazuje, že Třebíčsko a celá jižní část Vysočiny by velmi významně ekonomicky a dlouhodobě utrpěla, pokud by se Dukovany měly odstavovat nebo nerozšiřovat. Jakkoli jsou ta současná čísla na vodě, což autoři přiznávají, tak jejich závěr je nezpochybnitelný," prohlásil Dlouhý.

Dnes Dlouhý ČTK z pracovního jednání v Moskvě napsal: "Vloni prezident republiky Miloš Zeman, letos prezident Hospodářské komory. Zdá se, že ocenění je výsadou prezidentů... Doufám, že se mohu nominovat i do dalšího ročníku." A pogratuloval také veleropákovi Mládkovi.

Na druhém místě v Ropákovi roku se umístil ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Odmítá zařadit cenné území Labe u Děčína a Slavíkovy ostrovy u Přelouče do evropské soustavy chráněných území Natura 2000 kvůli stavbě jezu a plavebního kanálu.

Třetí byla bývalá starostka Hodonína Milana Grauová (ANO), která podporovala výstavbu obřího kontejnerového překladiště na řece Moravě.

V Zelené perle se za Dlouhým umístili generální ředitel firmy Snip&Co Jiří Morávek, který zpochybňoval dopady brněnských ohňostrojů na živou přírodu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sucho v Česku? Situace se změnila, ukazuje nejnovější měření

19.08.2019 16:49 Sucho na území České republiky ustoupilo. Zatímco na začátku srpna platily dva nejhorší stupně ze…

Plošné hubení hrabošů se může vymstít. Vědci z Brna navrhují jiné řešení

19.08.2019 14:09 Cílem zákroků proti přemnoženým hrabošům nemůže být podle vědců vyhubení, ale udržení hraboší…

Na Moravu se kvůli hrabošům slétají obří hejna čápů

17.08.2019 13:17 brovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou…

Náhlý úhyn zajíců v Česku je záhadou. Zabíjel jed na hraboše? Experti tápou

16.08.2019 17:16 Jedovaté granule Stutoxu II, který zemědělci používají na přemnožené hraboše, chutnají zajícům a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama