Jak chránit zemědělskou půdu v ČR? Ministerstvo přišlo s režimem proti erozi

Praha – Ministerstvo zemědělství vytvořilo strategii, podle které by do roku 2030 mělo být až 60 procent české zemědělské půdy v ochranném režimu proti erozi. Strategii by teď měla schválit vláda Bohuslava Sobotky.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

 V současnosti je chráněno necelých 11 procent půdy, do budoucna by to však podle plánu rezortu mělo být mnohem více. Plocha v režimu ochrany se bude zvyšovat přibližně o deset procent každé čtyři roky, uvedl vedoucí ministerského oddělení ochrany půdy Jiří Chocholouš.

Aby zemědělci na standardy ochrany dosáhli, nesmí například na silně ohrožené půdě pěstovat erozně nebezpečné plodiny jako jsou kukuřice, brambory, řepa, slunečnice, čirok, sója a bob setý. Porosty obilnin a řepky můžou být zakládané jenom s použitím technologií chránících půdu. Jak konkrétně budou zemědělci k dodržování standardů motivováni, však rezort zatím neuvedl.

Ministerstvo provozuje tzv. protierozní kalkulačku, ve které si mohou zemědělci zjistit, jaké vhodné plodiny by měli na svých polích pěstovat, aby podmínky dodrželi. Ministerstvo plánuje také několik dalších protierozních opatření. Zemědělci by měli podle plánu více měnit pěstované plodiny. Rezort chce také tvrději postupovat vůči zemědělcům, u jejichž půdy se opakovaně zjistí růst eroze.

Vodní erozí je v ČR podle ministertva ohroženo až 60 procent zemědělské půdy, v ohrožených až nejohroženějších kategoriích je přibližně 35 procent území. V Česku je zemědělská půda na 54 procentech výměry země. „Ztráta půdy je v měřítcích délky lidského života neobnovitelná a obtížně vyčíslitelná, bereme-li v úvahu, že dvou až třícentimetrová vrstva půdy vzniká za příznivých podmínek průměrně 100 až 1000 let," napsalo již dříve ministerstvo.

Ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Jiří Hladík již dřív uvedl, že půda v Česku udrží asi 5,04 miliardy metrů krychlových vody. Mohla by udržet o 3,4 miliardy metrů krychlových více, je však ničená erozí a utužováním. Situace by se ale podle něj při správném zapravování organické hmoty zpět do půdy mohla zlepšit už během jednoho roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Moravu se kvůli hrabošům slétají obří hejna čápů

17.08.2019 13:17 brovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou…

Náhlý úhyn zajíců v Česku je záhadou. Zabíjel jed na hraboše? Experti tápou

16.08.2019 17:16 Jedovaté granule Stutoxu II, který zemědělci používají na přemnožené hraboše, chutnají zajícům a…

Otrava zajíců je pro zemědělce nepochopitelná. Měli přežít

15.08.2019 18:28 Úhyn zajíců na Moravě po možném požití přípravku proti hrabošům Stutox II je podle předsedy…

Agrofert zveřejnil výroční zprávu. Na dotacích loni získal opět více peněz

14.08.2019 17:14 Společnost Agrofert loni získala na nárokových dotacích 1,5 miliardy korun, což je o 200 milionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama