Horší než se čekalo. Škody na vinicích kvůli mrazům přesáhnou miliardu

Brno - Nedávné mrazy na jižní Moravě někde poškodily až 80 procent vinic, škody tak letos přesáhnou miliardu korun. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) chce požádat vládu o změnu podmínek pro možnost dotací na pojišťování vinicí.

Vinice

Podle šéfa Svazu vinařů Tibora Nyitraye zasáhly mrazy vinnou révu nečekaně, většinou přicházely až začátkem května. Dnes uvedl, že nejvíce byla postižena oblast Bzenecka, kde je poškozených více jak 40 procent ploch vinohradů.

"Znojemsko v první fázi vypadalo, že dopadne dobře. Nakonec je postiženo kolem 40 procent vinohradů. Na některých místech je to 80 procent u mladých vinohradů až 100," uvedl Nyitray. Velké škody se podle něj týkají i velkých vinařských obcí jako je Kobylí, Čejkovice, Velké Pavlovice. Naopak nejméně bylo zasaženo Mikulovsko.

"Jde o podnikání s přírodou, znovu se obrátíme na vládu o zřízení fondu nepojistitelných rizik. Zatím tento nástroj významně chybí a pocítí to i ovocnáři," uvedl Hašek. Kraj chce podle něj nakoupit pro svou vinařskou školu ve Valticích systém na ochranu proti mrazu, který se používá v zahraničí. Testovat by se prý měly i nové mrazu odolné odrůdy vinné révy. "Destruktivní jarní mrazy nejsou výjimkou," dodal Hašek.

Témata: víno | Hašek, Michal

Kvóta na dříví pro české pily by byla v rozporu s evropským právem

22.07.2021 15:53 Určovat kvótou státnímu podniku Lesy ČR (LČR) podíl prodaného dříví českým pilám by bylo v rozporu…

Stát vyhazuje miliardy za zlepšení kvality vody, ty se naopak horší,…

19.07.2021 08:53 Stát dal v letech 2013 až 2020 z evropských peněz a ze státního rozpočtu 2,7 miliardy korun na…

Na 81 procentech území republiky je v půdě více vody než obvykle

12.07.2021 12:15 Zhruba na 12 procentech území České republiky je méně vody než obvykle. Naopak na 81 procentech je…

Zemědělské škody po tornádu dosáhly 1,5 miliardy. Stát je odškodní

28.06.2021 13:11 Aktualizováno Ministerstvo zemědělství podpoří zemědělce, potravináře nebo lesníky poškozené tornádem až 1,5…

Související:

Právě se děje