Dovoz mléčných výrobků do ČR opět roste. Stát musí zakročit, žádá komora

Praha – Podle údajů Agrární komory v prvních třech měsících letošního roku vzrostl dovoz mléčných výrobků. Jen másla se dovezlo víc o čtvrtinu, o 14 procent více se přivezlo mléka a smetany a o 9 procent tvarohu a sýra.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Komora uvedla, že se másla dovezlo 6,677 milionu kilogramů, zatímco loni v prvním čtvrtletí to bylo 5,343 milionu kilogramů. Podíl dovozů na tuzemské spotřebě mléčných výrobků nyní podle komory činí 42,3 procenta.

Komora se proto podle svého prezidenta Miroslava Tomana obává snižování rozsahu živočišné výroby v Česku a požaduje utlumení dovozů. Toman varuje, že jde o pokračování přetlaku výroby na evropském trhu, daném jak ruským embargem na dovozové potraviny, tak i zrušením mléčných kvót.

Varoval, že se státy snaží za jakoukoliv cenu vyvést výrobky na zahraniční trhy, v tomto případě do střední a východní Evropy. Obchodní řetězce by podle Tomana měly více nakupovat zboží v ČR, a ne v sousedním Polsku nebo Německu. Stát by podle něj měl razantněji zasáhnout, jinak hrozí útlum živočišné výroby, který by prý mohl zasáhnout 10.000 až 15.000 pracovních míst. Dodal, že to je stejný počet lidí, jako pracuje v OKD.

Ministerstvo zemědělství, potažmo Evropská unie, podle něj jenom radí, co by zemědělci měli dělat, ale sami nekonají. Rezort se však brání, že se snaží živočišnou výrobu podporovat. „Posledním opatřením bylo spuštění nových dotačních titulů Podpora na účast producentů a zpracovatelů zemědělských produktů v režimech jakosti a Zlepšení životních podmínek v chovech dojnic," řekla ČTK mluvčí resortu Markéta Ježková.

Podle Tomana by ČR měla omezit dovozy potravin, což však kvůli volnému obchodu v rámci EU nelze provést. Podle prezidenta komory by se tak mělo stát "potichu". „Dá se to udělat, jde o obchodní politiku řetězců," dodal. To ale ministerstvo rozhodně neplánuje podle mluvčí by se ČR vystavila případným postihům ze strany orgánu EU.

Podle Tomana je trh deformovaný kvůli ruském embargu na dovoz potravin. Komora chce, aby sankce byly zrušené a aby stát více podpořil export do třetích zemí.

Agrární komora již dříve vyzvala ministerstvo, aby bojovalo u Evropské komise za finanční podporu pro chovatele krav a prasat. Požaduje přitom alespoň dvojnásobek loňské částky. Tehdy EU dala ČR 300 milionů korun, tutéž sumu chovatelům přidalo ministerstvo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Moravu se kvůli hrabošům slétají obří hejna čápů

17.08.2019 13:17 brovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou…

Náhlý úhyn zajíců v Česku je záhadou. Zabíjel jed na hraboše? Experti tápou

16.08.2019 17:16 Jedovaté granule Stutoxu II, který zemědělci používají na přemnožené hraboše, chutnají zajícům a…

Otrava zajíců je pro zemědělce nepochopitelná. Měli přežít

15.08.2019 18:28 Úhyn zajíců na Moravě po možném požití přípravku proti hrabošům Stutox II je podle předsedy…

Agrofert zveřejnil výroční zprávu. Na dotacích loni získal opět více peněz

14.08.2019 17:14 Společnost Agrofert loni získala na nárokových dotacích 1,5 miliardy korun, což je o 200 milionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama